Myslíte si, že potrebujete PSYCHIATRA? Možno sa mýlite a stačí vám "IBA" vášnivé MILOVANIE
19. 9. 2024, 14:00

Zdroj: Shutterstock
Ak je vášeň a rozkoš, ktorú v posteli prežívate, prepojená aj s citmi, a nerobíte TO len preto, aby ste si splnili „manželské povinnosti“, máte vyhraté! Nad stresom určite.

Francúzska sexuologička a klinická psychologička Magali Croset-Calisto považuje sex a sexualitu za „skutočný plán boja“ proti zlu storočia, teda stresu. Podľa nej má sex anxiolytické vlastnosti, čiže znižuje psychické napätie, úzkosť a strach. Koniec koncov, anxiolytiká sú podľa psychiatra MUDr. Petra Hrubeša popri liekoch proti bolesti najčastejšie predpisované lieky. A predpisujú sa práve pri prejavoch, aké spôsobuje stres.
Zdroj: shutterstock
Milovanie a najmä orgazmus prináša pre zdravie viaceré benefity.
Keď na TO nie je chuť...
Ženám stres oslabuje sexuálnu túžbu a znižuje libido. „Preto pomerne často pri pohlavnom styku pociťujú bolesť. V extrémnom prípade to môže viesť až k vaginizmu, keď sa styk stáva nemožným,“ opisuje dôsledky stresu na ženy Magali Croset-Calisto. Je teda zrejmé, že stres má na dvojicu v posteli evidentný vplyv, ktorý často vyústi do hnevu, konfliktov, kríz, ktoré sa ťažko riešia, pretože obaja partneri sú zahltení stresom. „Niekedy sme svedkami skutočného vyhorenia lásky pre stres,“ konštatuje sexuologička.
Krehká mužská psychika
Hoci je stres vo svojej podstate pozitívny a pomáha nám rýchlo konať, a tým i prežiť, priveľa stresu všetko brzdí a vyvoláva celkovú únavu. Má silný vplyv aj na sexualitu a jej zdravé fungovanie. „U mužov pozorujeme erektilnú dysfunkciu a predčasnú ejakuláciu. Stres totiž spôsobí, že telo si zvykne konať rýchlo a nedáva si čas,“ vraví odborníčka. Podľa nej sa u mužov objavujú tiež „úzkosti z výkonu“, pretože muži majú pocit, že v sexe je potrebné podať vždy viac a čoraz lepší výkon. A podľahnú silnej sebakritike a sebapodceňovaniu, ak to takto nefunguje.
Zdroj: Shutterstock
Milovanie odbúra stres.
Má to však jedno ALE...
Ako teda môže sex pomôcť proti stresu? „Keď sa milujeme, keď sexualitu prežívame v rozkoši a máme z nej radosť, vylučujeme endorfíny – hormóny šťastia a pohody – a tiež oxytocín, hormón pripútania. Sex je podľa mňa skutočný plán a aj pán boja proti stresu. Podľa štúdie Pensylvánskej univerzity môžu pri napätí uľaviť priemerne dva sexuálne akty týždenne,“ vraví odborníčka. Má to však podmienku. Aby váš sex nebol iba o jeho „robení“, ale hlavne o jeho „cítení“. Podľa sexuologičky sa totiž milovanie prestáva cieliť na sexuálnu pohodu, ale je skôr o stereotype a podaní očakávaného výkonu. Láska, cit a vzťah sú odsunuté do úzadia.
Neponáhľajte sa!
Odborníčka odporúča „pomalý sex“, ktorý sa nemusí nutne skončiť orgazmom, dokonca ani penetráciou. Podstatné je nájsť si čas na fyzický kontakt. „Ide o to, aby ste si čo najlepšie vychutnali chvíle rozkoše, ktoré poskytuje stretnutie vašich tiel. Pomalý sex sa zameriava skôr na kvalitu ako na kvantitu. Umožňuje pochopiť, že sexualita je jedným z nástrojov na nápravu stresu vďaka svojim vysoko pozitívnym vlastnostiam pre každého zvlášť aj pre pár. Namiesto orgazmu sa sústreďte na telo toho druhého, objavujte oblasti, ktoré neboli nikdy pohladené, ktoré možno pôsobia málo erotogénne, ale možno sa takými stanú.
Zdroj: Shutterstock
Odbúrajte stres v posteli :)
Aspoň 15 minút
Aby ste však mohli použiť sex ako liečbu na stres, musíte sa na to cítiť – fyzicky aj psychicky. Pretože ak je váš stav únavy extrémny, zabúdate na sexualitu a celkom prirodzene uprednostníte odpočinok. Mali by ste si však vyčleniť aspoň 15 minút ako „čas na sex“, ktorý nemusí byť aj s pohlavným aktom a úpornou snahou o orgazmus. Môžete sa začať znovu objavovať, dohodnúť sa, že budete striedavo robiť to, čo si zaželá ten druhý, navzájom sa hladkať, vzájomne usmerňovať. Cieľom je znovu sa spojiť so psycho-telesnými vnemami svojich tiel. Na odbúranie stresu, ak si cielene vyčleníte čas a nebudete sa ponáhľať, to má priam magický účinok.
Skúste si postupne na pomalý sex vyčleniť jednu až jeden a pol hodiny. Objavujte svoje telá a zbavujte sa stresu.
Zapamätajte si!
Milostné aktivity nie sú dôležité len v mladosti a v plodnom veku. Sex vo vyššom veku dokáže ovplyvniť pohodu, ale aj schopnosť myslieť. Výskum ukázal, že sexuálne aktívni dospelí vo veku 50 až 90 rokov majú lepšiu pamäť. Taktiež sa menej často cítili depresívne a osamelo. Takže intímnosti zohrávajú aj preventívnu úlohu v ochrane zdravia mozgu.
Anketa
Pomáha vám milovanie uvoľniť stres?
- ÁNO93%
- NIE6%
Hlasovanie bolo ukončené