Tajomstvo je vlastne opatrenie pred možným ohrozením, bojíme sa, čo by sa stalo, keby sa odhalilo. Zmenilo by pohľad blízkych na nás? Možno by nás prestali mať radi, ale ide aj o horšie následky z prezradenia. Niekedy hraničiace s verejným odsúdením. Môže ísť tiež o silné traumatické udalosti či bolestné vzťahy, na ktoré chceme zabudnúť alebo ktoré sme vedome potlačili.

A často tajomstvá súvisia s morálkou, nejako nás zahanbujú, cítime vinu, preto sa snažíme, aby na ne nikto neprišiel. Nech už je to akokoľvek, väčšina tajomstiev nakoniec vyjde na svetlo sveta, a keď sa tak stane, môžu nám totálne zmeniť život.

Rodinné tajomstvo mi otočilo život naruby
Zdroj: shutterstock

Nie všetky tajomstvá

Niektoré vám môžu pomáhať. Keby ste ich prezradili, mohli by ste byť príliš zraniteľná alebo by sa vytratilo niečo cenné z vašej intimity. Podľa Johna Bradshawa, autora knihy Rodinné tajomstvá, sú niektoré tajomstvá konštruktívne – sú to tie, ktoré chránia ľudskú dôstojnosť, slobodu, vnútorný život človeka a tvorivosť.

Treba byť pripravená

Človek je zvedavý, a teda rád odhaľuje tajomstvá. Je to v poriadku, len treba byť pripravená aj na to, že veci nemusia byť také, ako ste si mysleli. Lebo spoznanie minulosti a predkov vám síce môže pomôcť pochopiť vlastný svet, ale tiež môžete naraziť na niečo, čo ste možno ani nechceli vedieť.

Bol kukučkovým dieťaťom

Orlando Bloom (44)

Otec bol spisovateľom, syn hercom. Všetci si vždy mysleli, že umelecký talent majú Bloomovci v rodine. Až na jednu osobu – Orlandovu mamu. Ona to vedela najlepšie. Až keď otec Harry zomrel, prezradila svojmu synovi, kto je jeho skutočným otcom – Colin Stone, rodinný priateľ a jej milenec!

Orlando Bloom
Zdroj: shutterstock

Jej brat prepadol susedku

Reese Witherspoon (44)

Nočná mora – do domu susedov sa niekto vlámal a takmer znásilnil spiacu susedku. A potom sa to vyjasnilo – útočníkom bol jej brat! Odvtedy Reese nechce vedieť absolútne nič o bratovi, ktorý za tento čin dostal dva roky podmienečného trestu.

Reese,Witherspoon
Zdroj: shutterstock