Osliznuté mäso patrí do koša – mýtus

Podľa internetového portálu masodomov.sk môžete pri povrchovom osliznutí všeličo zachrániť. Po správnom ošetrení je mäso ešte konzumovateľné bez zdravotného rizika. Vrstvičku šedo-hnedého slizu odrežte alebo umyte v roztoku octu a následne opláchnite prúdom studenej vody. Ocot obsahuje kyselinu octovú, ktorá zneaktívni mikroorganizmy a neutralizuje ich produkty. Toto neplatí pri ďalšom štádiu kazenia mäsa – povrchovej a následne hĺbkovej hnilobe! Žiadna finančná strata nestojí za vaše zdravie.

Nasolené mäso vydrží bez chladničky – pravda

Kúpili ste si mäso a nemôžete ho uvariť ani napácovať? Nasoľte ho! Postačí obyčajná kuchynská soľ, ktorou nahrubo pokryjete celý povrch mäsa. To ani nemusí byť nutne uskladnené v chladničke. Stačí zakrytá nádoba a tmavé, chladnejšie miesto. Soľ totiž deaktivuje nežiaduce baktérie a naviaže na seba vodu. Mäso sa tak uchová na neskoršie spracovanie. Hoci, spôsoby úpravy sú obmedzené.

Olej potláča množenie baktérií v mäse – pravda

Mäso v páci však musí byť po celý čas celým svojim povrchom ponorené pod vrstvou oleja. Ten zabráni prístupu vzduchu a zmes korenín (najmä s obsahom sírnych aminokyselín – cesnak či čili) má tiež antiseptické účinky a potláča množenie baktérií v mäse. Ak viete, že budete cez víkend grilovať, pokojne si mäsko napácujte aj 3-4 dni vopred. Nedržte ho však takto naložené večnosť. Bravčové a hydinové max. 3-5dní, hovädzie, baranie a divinu max. 14 dní.

Mäso treba baliť do mokrej utierky – mýtus

Voda na mäse síce zabráni oschnutiu, ale zároveň urýchli množenie baktérií. Portál masodomov.sk neodporúča ani mäso pred uskladnením deliť na menšie kusy či krájať a zbavovať tuku, ktorý je jeho prirodzenou ochranou pred vysychaním. Každý rez do mäsa je vlastne otvorením ďalšej plochy pre baktérie a rýchlejšiu stratu vody. Tieto úpravy si nechajte až pred jeho tepelnou úpravou.