Tip na výlet: Popri Váhu je to TOP! Neprejdite ani unikát na Skalke, ktorý nenájdete nikde inde
26. 11. 2024, 16:00

Zdroj: Pavol Urbánek
Vážska cyklomagistrála, prechádzajúca naprieč Trenčianskym krajom, ponúka jedinečný zážitok nielen pre cyklistov. Čo sme zažili my?
Zdroj: Ivana Adamcová
Zdroj: Ivana Adamcová
Zdroj: Ivana Adamcová
Galéria k článku
Moje objavovanie Slovenska na bicykli pokračovalo v Trenčíne, kde sme využili zdieľané elektrobicykle od Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, ktorá ako jediná univerzita na Slovensku ponúka e-mobilitu pre študentov, zamestnancov aj verejnosť.
Najdlhšia cyklotrasa
Cyklotrasy sú v Trenčianskom kraji prioritou a najdlhšia je Vážska cyklomagistrála s aktuálnou dĺžkou viac ako 62 kilometrov. Je vhodná nielen pre rekreačných cyklistov, dnes ju môžete využívať už aj pre dochádzanie do práce a školských zariadení v rámci mesta a priľahlých obcí.
Zdroj: Ivana Adamcová
My sme boli na cyklovýlete koncom septembra a bol to začiatok jesene. Ale bicyklovať sa dá po celý rok.
Čo všetko spája?
Vážska cyklomagistrála, ktorá sa po dokončení rozrastie na viac ako 100 kilometrov, je prepojená s medzinárodnou cyklotrasou BEVLAVA (Bečva, Vlára, Váh) a vytvára cyklotrasu Na bicykli po stopách histórie. Tá okrem dvoch krajov a republík spája dva hrady – Trenčiansky hrad a český hrad Brumov.
Projekt Vážskej cyklomagistrály sa delí na osem samostatných úsekov s cieľom prepojiť dôležité mestá, ako je Trenčín, Dubnica nad Váhom, Púchov či Považská Bystrica. Okrem krásnych výhľadov na prírodu vám ponúkne možnosť návštevy historických pamiatok a malebných dediniek.
Pre rodiny aj športovcov
Trasa vedie prevažne po samostatných cyklochodníkoch, mimo dopravného ruchu a po rovine, čo ju robí bezpečnou aj pre rodiny s deťmi. Zároveň však ponúka dostatok príležitostí pre skúsených cyklistov, ktorí si chcú vyskúšať dlhšie úseky. My sme sa stihli pokochať výhľadmi na Trenčiansky hrad a prírodu okolo rieky Váh.
Zdroj: Ivana Adamcová
Vážska cyklomagistrála prechádza aj okolo Skalky, najstaršom pútnickom mieste, ktoré je unikátne.
Historické pamiatky po ceste
Po ceste sa nachádza viacero zaujímavých miest ako napríklad najstaršie pútnické miesto na Slovensku – Skalka pri Trenčíne, ktoré oslavuje 800 rokov od svojho založenia. Tá predstavovala našu najdlhšiu zastávku a vďaka Slovakia Travel, národnej organizácii pre propagáciu cestovného ruchu, sme tam dostali aj výklad a mohli sme sa porozprávať aj s riaditeľom Krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región, ktorý prezradil veľa zaujímavostí. Ďalšou cyklozastávkou môže byť hrad Beckov, Čachtický hrad alebo zrúcanina Považského hradu, ktorá ponúka výhľady na Manínsku tiesňavu a prírodu Strážovských vrchov.
Náš tip navyše
Zdroj: Ivana Adamcová
Na starom železničnom moste má vzniknúť projekt, ktorý sa premení na kultúrnu zónu v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry roku 2026.
Po ceste som si všimla, že Veľká Skalka slúži aj na lezenie, takže ak ste adrenalínový typ, môžete si vyskúšať aj toto. Prechádzali sme aj cez starý železničný most v Trenčíne, ktorý mesto premení na kultúrnu zónu v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry roku 2026.