Reklama

Psychické problémy má každý štvrtý z nás: Prečo nie je hanbou mať psychiatrickú diagnózu?

Cítite sa smutne a nesvoji? Príčin môže byť mnoho, no problémy so štítnou žľazou sú na zozname. Depresia je často prvým znakom problémov so štítnou žľazou. S ňou sa spája aj úzkosť. Pri depresiách máte zrejme hypotyreózu, úzkosť je bežná pri hypertyreóze.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Duševné zdravie nesmie byť tabu. Ľudia s psychiatrickou diagnózou nie sú menejcenní – patria medzi nás, žijú, pracujú a milujú rovnako ako každý iný...

Ešte donedávna sa o psychických problémoch hovorilo len šeptom. Ľudia, ktorí navštevovali psychiatra, to často tajili pred kolegami, kamarátmi, dokonca aj pred vlastnou rodinou. Slová ako „úzkosť“, „depresia“, „panická porucha“ či „bipolárna afektívna porucha“ zneli ako niečo nebezpečné, stigmatizujúce a hanebné. No pravda je úplne iná. Psychiatrická diagnóza nie je hanbou – je to meno pre stav, ktorý sa dá liečiť, pochopiť a zvládnuť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VZŤAHOVÁ PORADŇA: Vyhýba sa plánom do budúcnosť? Zistite, či váš vzťah má vôbec zmysel!

    Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické

    Keď nás bolí hlava, ideme k lekárovi. Keď si zlomíme nohu, dáme si sadru a nikoho nenapadne sa za to hanbiť. No ak máme pocit, že už nevládzeme, že sa nám ťažko vstáva z postele, že plačeme bez dôvodu alebo máme záchvaty paniky – mlčíme. Prečo? Prečo sa bojíme priznať, že potrebujeme pomoc? Duševné zdravie je súčasťou nášho celkového zdravia. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že každý štvrtý človek na svete počas svojho života zažije psychický problém. To znamená, že sa to týka nás, našich blízkych, kolegov, susedov – jednoducho každého.

    Psychiatria nie je tabu, ale nádej

    Psychiatria nie je o „bláznoch“, ako to ešte stále niektorí nesprávne vnímajú. Je to medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá diagnózou, liečbou a prevenciou duševných porúch. Psychiatrické diagnózy ako depresia, úzkostné poruchy, schizofrénia, poruchy príjmu potravy alebo poruchy osobnosti nie sú len výmyslom. Sú to reálne a veľmi náročné stavy, ktoré môžu človeku úplne ochromiť život.
    Priznať si, že potrebujeme pomoc, je akt odvahy. Obrátiť sa na odborníka neznamená slabosť, ale práve naopak – silu a odhodlanie postaviť sa problémom čelom.

    Neignorujte signály

    Niektoré príznaky sú očividné – napríklad neustály smútok, nespavosť, úzkosť či záchvaty paniky. Iné sú nenápadné, ale rovnako vážne – strata záujmu o veci, ktoré sme kedysi milovali, podráždenosť, vyhýbanie sa ľuďom, extrémna únava alebo zmeny v apetíte. Dôležité je vedieť, že ak niečo „nehrá“, nie je hanbou to pomenovať. Čím skôr, tým lepšie.

    Anketa

    Mali by ste problém pred svojimi blízkymi priznať, že chodíte na terapie?

    Počuli ste náš podcast?

    ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.