Tehotenstvo, dojčenie a každé ďalšie narodeniny spôsobujú, že v pokožke ubúda kolagén, stáva sa menej pružnou a gravitácia vyhráva. Štúdia americkej Kalifornskej univerzity navyše preukázala, že vaše prsia starnú o dva až tri roky rýchlejšie ako zvyšok vášho tela. Správnymi návykmi však môžete tento proces významne spomaliť.

1. Veľké výkyvy váhy

Drastické diéty a s nimi spojený rýchly úbytok váhy nasledovaný opätovným priberaním, teda starý známy jojo efekt, majú na vaše poprsie ničivý efekt. Zakaždým, keď rýchlo schudnete desať kíl a potom ich zase naberiete, budú ovisnutejšie.

2. Zradné cigarety

Negatívny vplyv fajčenia na starnutie pleti je známy už dlho. Fajčenie spôsobuje menšie prekrvenie podkožia, ktoré je potom slabšie, a koža teda voľnejšia. Logicky tak závislosť od nikotínu neškodí len vašej pleti, ale aj prsiam.

3. Nadmerné slnenie

Nie náhodou sa všetky zrelé hollywoodske hviezdy pýšiace sa mladistvým vzhľadom vyhýbajú slnku ako čert krížu. Vystavovanie tváre slnečnému žiareniu má preukázateľný vplyv na vznik predčasných vrások a ten istý efekt má slnečný kúpeľ na poprsie. Takže so slnením to nepreháňať a nikdy nezabudnúť na krém s vysokým ochranným faktorom (minimálne 30).

4. Zlá podprsenka

Či už je to podprsenka s krajkou alebo športová, ktorú si beriete do telocvične, vždy by mala vaše prsia držať hore. Čím viac sa hýbu sem a tam, tým viac sa v kritických partiách vyťahuje koža a prsia sú priťahované zemskou príťažlivosťou. Zájdite si do obchodu s kvalitnou bielizňou a nechajte sa premerať. Skúsené predavačky vám navyše poradia, aký typ podprsenky k vašej postave najlepšie sedí a udrží vašu pýchu na mieste.

5. Nevhodný tréning

V súčasnej dobe pracujú vedci na výskume, ktorý naznačuje, že na ovisnutosť poprsia neblaho vplýva aj cvičenie, pri ktorom prsia poskakujú, teda napríklad beh či aeróbne cvičenie. Takže skúste vymeniť beh za rýchlu chôdzu a do posilňovne si zaobstarať kvalitnú športovú podprsenku, ktorá nevítaný pohyb pŕs hore a dole minimalizuje.