Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ako liečiť choré srdce: Ktoré sú rizikové faktory?

Iba polovica Slovákov pozná správne hodnoty

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Na ochorenia srdca a ciev umiera každý druhý Slovák. Vývoj týchto ochorení urýchľujú rizikové faktory, ktoré pôsobia už od útleho detstva.

Ochorenia srdca a obehovej sústavy patria k celosvetovému zdravotnému problému s neustále rastúcim trendom. Stále vedú v rebríčkoch hlavnej príčiny úmrtnosti celosvetovo aj na Slovensku. U nás majú tieto ochorenia na svedomí až 56 percent všetkých úmrtí. Pritom výskyt ochorení srdca sa posúva stále do mladších vekových skupín.

Čo sú srdcovo-cievne (kardiovaskulárne) ochorenia?

Tvoria skupinu ochorení, ktoré postihujú srdce a cievy. Sprievodným javom týchto ochorení je ukladanie cholesterolu v cievach, postupne ich upchávajú. Následkom upchatia ciev je zvyšovanie tlaku krvi, znižuje sa výkon srdca a zvyšuje sa riziko tvorby zrazenín. Výsledok? Ateroskleroza, srdcový infarkt, mozgová porážka a smrť.

Aké sú rizikové faktory?

Môžeme ich rozdeliť do dvoch skupín podľa toho, či ich dokážeme nejakým spôsobom ovplyvniť. Takzvané ovplyvniteľné faktory sú spojené predovšetkým s naším životným štýlom, stravovacími návykmi, psychikou, ale aj životným prostredím.

Ovplyvniteľné faktory:

Vysoká hladina cholesterolu v krvi – je spôsobená konzumáciou nezdravých, mastných jedál, prílišným solením.

Vysoký krvný tlak – až 90 – 95 percent prípadov vysokého krvného tlaku nemá známu príčinu, do tejto rizikovej skupiny môžeme zaradiť niektoré faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že sa táto choroba rozvinie: fajčenie, stres, nedostatok pohybu.

Stres – v zdravej a nezdravej podobe pozná každý, je súčasťou nášho každodenného života. Srdce človeka, ktorý je pod stresom, pracuje rýchlejšie a zužujú sa mu cievy, ktoré privádzajú krv do srdca. To spôsobuje aj zvýšenie krvného tlaku. Stres môže prispievať k vzniku ďalších nezdravých návykov, akým je napríklad aj zvýšená konzumácia alkoholu.

Obezita – (hodnota BMI indexu je 30 a viac) vo vyspelých krajinách trpí nadváhou približne polovica dospelých, pravdepodobnosť vzniku vysokého krvného tlaku je u týchto ľudí až dvojnásobná, nebezpečný je tuk v oblasti pása, tzv. abdominálna obezita.

Nedostatok telesného cvičenia

– pohyb v spojení s dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu je cestou k zlepšeniu zdravotného stavu u ľudí trpiacich na vysoký krvný tlak. Práca v záhradke, turistika

– jednoducho pohyb na čerstvom vzduchu prispieva okrem zvyšovania telesnej zdatnosti aj k vytváraniu pocitu psychickej pohody, pozitívne pôsobí na stres.

Cukrovka – má väčšinou genetický pôvod, no možno sa k nej dopracovať aj nesprávnou životosprávou. Jednou z príčin vzniku cukrovky 2. typu je obezita.

Neovplyvniteľné faktory:

Dedičnosť (tzv. genetické riziko) – sú rodiny, ktoré majú genetickú predispozíciu na vznik infarktu. V tomto prípade platí, že ak vaši rodičia alebo blízki pokrvní príbuzní prekonali infarkt, je veľmi pravdepodobné, že ho môžete mať aj vy.

Vek – vo všeobecnosti platí, že vo vyššom veku narastajú riziká, ktoré môžu spôsobiť vysoký krvný tlak. Po 45. roku života má každý tretí človek vysoký krvný tlak a po 65. roku až polovica populácie vyspelých krajín.

Pohlavie – je známe, že niektoré ochorenia majú častejšie muži a niektoré ženy. Vysoký krvný tlak postihuje najčastejšie ľudí vo veku nad 35 rokov. U mužov je kritické obdobie najmä medzi 35. až 50. rokom života, naopak, ženy sú ohrozené viac po menopauze.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS