Môžete vyraziť kedykoľvek a kamkoľvek, je to zadarmo a neriskujete prílišné zaťaženie kĺbov a chrbtice. Zbavíte sa stresu aj kíl, ak svižnou chôdzou strávite aspoň hodinu denne.

Tempo, tempo

Aby chudnutie chôdzou prinieslo želané výsledky, kráčajte pravidelne minimálne hodinu denne počas troch mesiacov. Zdravá a efektívna chôdza by mala byť stredne rýchla, plynulá a je dobré zapojiť aj ruky. Ak predĺžite krok, viac posilníte vnútorné aj vonkajšie stehenné svaly. Dôležité je aj správne držanie tela. Plecia tlačte dozadu a dolu, vztýčte bradu a pozerajte sa rovno pred seba. Pri chôdzi kontrolujte aj došľap, aby nešiel cez pätu, ale cez špičku.

 

Pomaly ďalej zájdeš

Keď začínate s akýmkoľvek športom, neprepadnite „hurá efektu“ a nedávajte si nereálne ciele. Začnite pomaly a postupne pridávajte tempo aj vzdialenosť. Základom úspechu je pozitívny prístup. Takto si zvyknete na pravidelnú dávku endorfínov, pohyb vás bude baviť a prinášať vám radosť.

Správne „kombo“

Určite viete, že chudnúť sa nedá bez zmeny jedálneho lístka a bez pohybu. Sú to dva kľúče k úspechu. Ideálne je chôdzou spáliť 800 kilojoulov denne a z jedla ubrať 1 200 kilojoulov. Takýmto spôsobom schudnete kilo za týždeň. Len kvôli predstave: 800 kilojoulov predstavuje asi polhodinu chôdze ostrejším tempom, čo je asi 2,5 km.

Počítanie krokov

Chcete vedieť, koľko krokov prejdete? Zožeňte si inteligentný náramok alebo hodinky, ktorých je dnes na trhu nepreberné množstvo. Tento prístrojček bude počítať kroky aj vašu tepovú frekvenciu, takže budete mať dokonalý prehľad. Ak nechcete investovať, jednoducho si do mobilu stiahnite aplikáciu krokomer.

Pozor na preťaženie

Strečing by mal byť neoddeliteľnou súčasťou každého tréningu. Na začiatku stačí krátke zahriatie svalov ako prevencia pred úrazom z preťaženia. Na konci pomáha uvoľniť svaly, ktoré sa potom rýchlejšie regenerujú, a zlepšuje tak ich pružnosť.

Beh
Beh
Zdroj: Shutterstock

Čo budete potrebovať?

● Vhodnú obuv
Kvalitné pohodlné topánky sú základ. Na zimu je výborná ľahká a nepremokavá trekingová obuv.

● Motiváciu
Po vyprchaní prvotného nadšenia to môže byť veľmi ťažké. Ideálne je zostaviť si plán, ktorý budete prísne dodržiavať. Nedajte sa odradiť ani počasím, na čerstvom vzduchu a v prírode sa môžete hýbať v každom ročnom období.

● Čas
Možno sa to nezdá, ale chôdza vám zaberie čas. Začnite polhodinou, postupne pridávajte, až kým sa nedostanete na jeden a pol až dve hodiny denne. Plánujte si čas, ak sa nechcete vracať domov, keď bude tma.

Môj tip

Sama sa venujem rýchlej chôdzi, keďže pre problémy s krčnou chrbticou nemôžem behať a musím si dávať pozor na tvrdé dopady a doskoky. Kombinácia jogy a rýchlej chôdze je pre mňa ideálna. Formuje telo a naozaj sa z nej chudne. Najlepšie je, že ju môžete praktizovať aj v zime, a ak husto nesneží či neprší, prakticky neexistujú výhovorky, prečo si nedať svoju hodinku chôdze.

Tepová frekvencia

Ak chcete spaľovať, musíte telo držať v aeróbnom režime na 60 – 80 % maximálnej tepovej frekvencie. Svoju frekvenciu si vypočítate tak, že od čísla 220 odpočítate svoj vek. Pohybová aktivita by mala trvať najmenej pol hodiny, aby vaše telo začalo spaľovať kalórie.

Aplikácia v mobile vám povie, koľko krokov ste urobili.
Aplikácia v mobile vám povie, koľko krokov ste urobili.
Zdroj: Shutterstock

Vyskúšajte nordic walking

Moderný spôsob chôdze je severská chôdza so špeciálnymi palicami. Pri správnej technike zapojíte 90 % všetkých svalov v tele, čím sa zvyšuje aj spaľovanie. Odporúčame spraviť si kurz, aby ste sa oboznámili so správnou technikou.