Ani neviete ako a zrazu je tu, PĽUZGIER NA PERE: Babské recepty ako sa ho rýchlo zbaviť, VAU
24. 2. 2025, 14:30 (aktualizované: 14. 3. 2025, 16:48)

Zdroj: Shutterstock
Väčšina z nás to dôverne pozná. Zrazu sa na pere urobí nepríjemne svrbiaci biely alebo priesvitný pľuzgier a vás ide poraziť. Poradíme vám čo vám pomôže rýchlo sa ho zbaviť.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Opary sú drobné pľuzgieriky naplnené tekutinou. Objavujú sa obyčajne na pere, ale môžu byť v podobe vriedkov aj na sliznici ďasien, mäkkého aj tvrdého podnebia či líc. Vírus sa môže dotykom dostať aj do očí, nosa a na genitálie. Pľuzgieriky neskôr praskajú a zaschnú do chrastičky, do desiatich dní väčšinou zmiznú.
Opar ako signál o našej psychike
Zdroj: Shutterstock
Opar nikdy neberte na ľahkú váhu.
Opar je bolestivé a predovšetkým psychicky veľmi nepríjemné ochorenie. Informuje vraj o naliehavom probléme, nespokojnosti alebo agresii, duševnom napätí a vnútornom konflikte človeka. Či už sa k tomuto tvrdeniu prikloníte, alebo nie, celkom iste dáte za pravdu tomu, že herpes je nepríjemným sprievodcom, ktorého sa len tak nezbavíme. Tento odporne svrbiaci spoločník nám môže signalizovať aj to, v akom stave máme črevá. „Opary sú prejavom zlej funkcie čriev. Okolo pier vedie dráha čriev a pokiaľ tieto nefungujú tak, ako majú, vytvoria sa opary,“ hovorí fytologička Venuša Studničková.
Anketa
Keď sa vám objaví herpes, čo vám najviac pomáha?
- Antivírusová masť 26%
- Prírodné riešenia (med, propolis, čajovníkový olej)23%
- Výživové doplnky (lyzín, vitamín C, zinok) na posilnenie imunity13%
- Náplaste na opary7%
- Nič nepomáha, herpes sa mi stále vracia28%
Hlasovanie bolo ukončené
Objavujú sa aj vtedy, keď je imunitný systém oslabený horúčkou alebo vírusovou infekciou, napríklad pri nachladnutí. Horúčka môže oslabiť imunitný systém a aktivovať vírus herpes simplex (HSV-1), ktorý spôsobuje opary (herpes na perách). Tento stav sa často nazýva aj "horúčkový opar" alebo "herpes febrilis". Každý, kto trpí recidívami oparov, by mal užívať multivitamínové a minerálne doplnky, a to už pri prvých príznakoch.
Pomoc z lekárne
Zdroj: Shutterstock
Pri herpese si dávajte pozor na jeho infekčnosť. Nedotýkajte sa ho rukami, ale radšej vatovou tyčinkou.
Pľuzgieriky nikdy neprepichujte. Po ošetrení si vždy treba dobre umyť ruky, infikovanými rukami si nikdy nesiahajte na oči. Postihnuté miesto natierajte niekoľkokrát denne antivírusovou masťou (Zovirax, Duvira, Herpesin, Vectavir a ďalšie).Táto liečba síce nevedie k definitívnemu odstráneniu vírusu z organizmu, ale k jeho „uspaniu“ v bunkách. Dôležitá látka pri liečení je aciklovír. Vhodné je natierať si bolestivé miesto hneď pri prvých príznakoch ochorenia, ako sú svrbenie i pálenie na perách.Výbornou pomôckou sú aj rôzne náplaste, napríklad Herpatch, ktorá sa samovoľne rozpúšťa.
Zdroj: shutterstock
Vhodné je natierať si bolestivé miesto hneď pri prvých príznakoch ochorenia.
- Antivirotiká (krémy, gély, náplaste)
- Aciklovir (Zovirax, Herpesin, Vectavir, Fenivir) – aplikuj hneď, ako pocítiš svrbenie alebo pálenie.
- Docosanol (Erazaban) – zabraňuje množeniu vírusu.
- Hydrokoloidné náplaste – urýchľujú hojenie a chránia pred rozširovaním infekcie.
Domáca prírodná liečba
Zdroj: shutterstock
Propolis je včelí tmel, ktorý zmierňuje zápaly a vírusové ochorenia.
Med a propolis – majú antibakteriálne vlastnosti, zmierňujú zápal a podporujú hojenie.
Ľadový obklad – pomáha zmierniť bolesť a svrbenie (zabaliť do handričky, neprikladať priamo na pokožku).
Aloe vera – hydratuje a upokojuje podráždenú pokožku.
Čajový vrecúško (čierny alebo zelený čaj) – obsahuje triesloviny, ktoré pomáhajú vysušiť herpe
Zdroj: shutterstock
Mastičky pomôžu len na chvíľku. Z byliniek je možné použiť napríklad silný nálev z medovky
Mastičky pomôžu len na chvíľku. Z byliniek je možné použiť napríklad silný nálev z medovky: vyluhujte dve až tri lyžičky liečivej bylinky v pohári horúcej vody po dobu päťnástich minút, potom nechajte vychladnúť. Tampónom namočeným v čaji trikrát denne opar jemne potierajte. Veľmi pomôže očista organizmu. Už pri prvom svrbení si postihnuté miesto ošetrite kvapkami z jadierok grapefruitu Citrovital, ktorý obsahuje okrem iného bioflavonoidy. Tie sú účinným antioxidantom a podporujú imunitné bunky v boji proti infekcii.
Zdroj: Shutterstock
Horúčka môže oslabiť imunitný systém a aktivovať vírus herpes simplex (HSV-1), ktorý spôsobuje opary (herpes na perách).
Pľuzgieriky možno vysúšať aj liehovým roztokom. Prvú pomoc zabezpečí aj trocha zubnej pasty alebo roztlčený acylpirín, ktorým opar potierame.
Zneškodnite herpes vitamínovou bombou. Skombinujte vitamíny, ktoré posilnia nervovú sústavu. Sú to predovšetkým vitamíny skupiny B a na posilnenie imunity aj vitamín C. Trojitá dávka B-komplexu (3 tabletky naraz) 2-krát denne, aspoň 1 000 miligramov vitamínu C. Nezabudnite na čerstvé ovocie, najmä na citrusové plody.