V črevách sa skrýva gro našej imunity: Ako si podporiť mikrobióm a čo mu škodí? Uff, aj toto?!
29. 1. 2025, 11:15 (aktualizované: 30. 1. 2025, 9:17)

Zdroj: Shutterstock
Výskumy vravia, že v črevách sa nachádza až 75 percent imunitného systému. Narušená črevná mikroflóra sa spája s množstvom ochorení. Ako ju udržať v dobrej kondícii, radí MUDr. Stanislav Ráček.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Ako súvisí črevný mikrobióm a imunita?
Črevná mikrobiota, čiže súbor všetkých mikroorganizmov v čreve, a imunita sú úzko prepojené. Zloženie mikrobioty vplýva na zápalové parametre, ochrannú hlienovú vrstvu, priepustnosť čreva, tráviace parametre, slizničnú imunitu... Mikrobióm je súbor genetickej informácie všetkých mikroorganizmov v čreve.
Zdroj: shutterstock
Výskumy vravia, že v črevách sa nachádza až 75 percent imunitného systému.
Hovoríme o tenkom alebo hrubom čreve?
Tým, že niektoré mikróby sídlia primárne v tenkom čreve a iné v hrubom, je nesmierne ťažké určiť percentuálny podiel na imunitu. Všetko je zložito poprepájané a dá sa teda povedať, že imunitu ovplyvňuje celý úsek tráviacej sústavy od úst až po konečník, nielen črevo.
Čo môžeme urobiť, aby bol náš mikrobióm kvalitný, a teda naša imunita čo najsilnejšia?
Každý mikrobióm je úplne unikátny a univerzálne riešenie pre všetkých neexistuje. Práve tieto rozdiely vidíme v genetickej analýze mikrobiómu a riešenie skladáme „na mieru“ každému pacientovi. Takmer každý však môže urobiť to, že nebude neustále niečo vyjedať, bude sa vyhýbať vysokospracovaným potravinám, zaradí do stravy viac rôznorodej vlákniny, bude si strážiť kvalitný spánok, pohyb a pitný režim. Je to síce iba malá časť toho, čo sa dá urobiť, ale niekde začať treba.
Zdroj: shutterstock
Behanie má množstvo zdravotných výhod.
Sú signály, ktoré môžu upozorniť, že náš mikrobióm nie je v dobrej kondícii?
Často sú to symptómy ako nafukovanie, bolesť v bruchu, zmena stolice, problém s hmotnosťou, málo energie, problémy s pokožkou, podráždenosť, bolesť kĺbov... Tým, že sú tieto príznaky veľmi nešpecifické, málo ľudí si ich spája práve s narušenou mikrobiotou.
Kto má podľa vašich skúseností zhoršený mikrobióm? Sú nejaké ohrozenejšie skupiny ľudí?
Najhoršie sú na tom tí, ktorí sa narodia cisárskym rezom, užívajú veľa antibiotík a iných liekov, konzumujú nezdravé potraviny, sladené nápoje, majú nadváhu, veľa stresu, poruchy spánku, príliš sterilné prostredie…
Zdroj: shutterstock
Antibiotiká narušujú mikrobióm.
Ako sa dá zistiť, že niekto má narušenú črevnú mikroflóru?
U nás na to používame genetickú analýzu mikrobiómu, ktorá dokáže presne určiť, kde v mikrobióme je problém. Nie je to bežné vyšetrenie mikrobiómu, používame špičkové testovacie súpravy a analýzu nám robia v zahraničných laboratóriách. Následne navrhneme riešenie. To však spočíva v tom, že máme správne údaje. Treba ich vedieť správne interpretovať a navrhnúť riešenie každému šité na mieru. Tým, že sa rieši zdravie celého mikrobiómu, imunita nie je výnimkou.
O aké riešenie ide?
Na základe výsledkov mikrobiómu vieme odporučiť, či by mal človek kompletne prekopať svoj jedálniček, zoptimalizovať mu výživu, zhodnotiť výživové doplnky, nastaviť probiotiká a podobne. Okrem toho využívame kompletné metabolické a biochemické vyšetrenia, vyšetrenie potravinových senzitivít, priepustnosti čreva či iné doplnkové diagnostiky, ak usúdime, že sú v danom prípade opodstatnené.
Zdroj: Shutterstock
Na základe výsledkov mikrobiómu sa dá odporučiť, či by mal človek kompletne prekopať svoj jedálniček, zoptimalizovať mu výživu, zhodnotiť výživové doplnky, nastaviť probiotiká a podobne.
Treba celoživotnú zmenu jedálneho lístka? Za aký čas sa prejaví efekt zmien, ktoré navrhnete?
Celoživotná zmena jedálneho lístka často nie je potrebná. Nie v zmysle striktných opatrení. Ak sa však pýtame, či je dôležité zdravo sa stravovať na udržanie optimálneho zdravia aj mikrobioty, v tom prípade je odpoveď áno. Efekt sa niekedy prejaví o tri dni, inokedy o tri mesiace v závislosti od toho, čo k nám človeka priviedlo.