Do apríla 10 kg dole! Prvý týždeň mám za sebou - čo robím? Po stagnácii sa musím naštartovať
26. 1. 2025, 20:15 (aktualizované: 14. 3. 2025, 18:51)

Zdroj: Ivana Adamcová
Začiatky sú vždy ťažké, nebudeme si klamať. Ani v mojom prípade to nebolo inak. Hlavne vtedy, ak vás zdravé stravovanie ani cvičenie veľmi nebavia, ale časom sa z toho môže stať hotové dobrodružstvo. Neveríte? Čítajte ďalej...
Zdroj: Ivana Adamcová
Zdroj: Ivana Adamcová
Zdroj: Ivana Adamcová
Galéria k článku

Zdroj: Ivana Adamcová
Nie je to tak, že by som o chudnutí nemala žiadne informácie, ale ak vás niečo nezaujíma, tak to cez vás len tak preteká. O zdravom stravovaní sme napísali veľké množstvo článkov, a keďže texty aj editujem, o tejto téme som čítala z rôznych strán nespočetne veľakrát. Napriek tomu som to púšťala z hlavy, dá sa povedať, že keď som začala, veľa som o tom nevedela. A úprimne, ešte ma to aj odrádzalo.
Zdroj: Ivana Adamcová
Tvaroh, banánové lievance - vyzerá to zdravo, že? Ale stačila by aj jedna. Dnes si na takéto dávam zájsť chuť, lebo majú nepomerne viac kalórii a nezasýtia tak, ako by som očakávala.
Počítať si kalórie?
Áno, s tým som mala asi najväčší problém. Už pred rokom – začať si strážiť počet kalórií. Takže, ak začínate, túto nechuť musíte prekonať. Nič sa nedá robiť, bez toho to nepôjde. Pretože, aj keď ste spontánny typ, pocit kontroly a meranie progresu je pri chudnutí nevyhnutné. Je to totiž hlavná motivácia. Ja som svoju nechuť veľmi dlho prekonávala, preto som bola rada, že mi pred rokom tréner povedal: „Nedám ti žiadny výživový plán, začni cvičiť a posielaj mi, čo ješ.“ V minulom čísle som písala o tom, ako to dopadlo. Za dva týždne som schudla dva kilogramy len vďaka tomu, že som sa hanbila prejedať sa a posielať mu tie nezdravé jedlá. No dnes som niekde inde a na počítanie kalórií i varenie špeciálnych jedál som si zvykla.
Celý príbeh, ako som schudla 20 kíl čítajte tu...
Varím si osobitne
Táto veta odradí každého, ale načo vám mám preťahovať medové motúziky popod nos? Je to pravda. Pred rokom som si varila osobitne asi dva mesiace, neskôr som hlavne zmenšovala porcie a jedla všetko ako ostatní členovia rodiny, len som si dávala menej na tanier, lebo kalorické maximum som mala dané a snažila som sa ho dodržiavať. Do toho som cvičila, kilá šli dole.
No dnes, keď po období stagnácie začínam akoby druhú etapu svojho chudnutia, je to tu znova. Varím si osobitne. Manželovi iné a synovi často ešte niečo iné, našťastie moje jedlá sú veľmi jednoduché a rýchle, takže to zvládam aj popri práci.
Zdroj: Ivana Adamcová
Po návšteve Zuzky Liškovej, zmeraní a zapísaní všetkých potrebných údajov, mám nastavený nový výživový plán. Mám 71,4 kg a chcem schudnú 10 kg do jari.
Prvý týždeň – detoxikácia
Ak sa ku mne chcete pridať, pokojne môžete. Dala som si predsavzatie, že do konca marca zhodím 10 kilogramov. Takže som sa šla odvážiť k výživovej poradkyni Zuzke Liškovej, tá mi podľa mojej momentálnej váhy a zloženia tela prerátala, koľko kalórií mám prijať a toho sa držím. Ak aj nebudete mať žiadny výživový plán, odporúčam, aby vám váš denný príjem kalórií prerátal odborník. Ak si stiahnete aplikáciu Kalorické tabuľky a budete si nahadzovať, čo počas dňa jete, aplikácia to preráta za vás. Nakoniec vás to bude aj baviť. Začala som sprudka, aby som telo prebrala k životu a znovu naštartovala metabolizmus nielen po sviatkoch, ale aj po dvoch mesiacoch stagnácie, a naordinovala si detoxikačný týždeň.
Zdroj: Ivana Adamcová
Začalo to vážením a zmeraním a potom vypracovaním výživového plánu od Zuzky Liškovej, výživovej poradkyne. Po stagnácii musím znovu naštartovať
Mixovaná zelenina a ovocie
Toto asi nie je pre každého, ale napriek tomu sa to dá zvládnuť. Zuzka k tomu dáva presný návod a recepty, celý výživový plán, ktorý nájdete na webe zdravyportal, ale, samozrejme, nie je to zadarmo. I keď nejaké tipy nájdete voľne dostupné aj na jej Instagrame. Predstavím vám teda svoj týždeň v skratke. Celý týždeň som si mixovala pol kila ovocia na raňajky, ale po treťom dni som pridávala jogurt v objeme 100 gramov. Takže som mala už len 400 gramov ovocia a 100 gramov mlieka alebo jogurtu, jednoducho bielkovinu. Jogurt môžete nahradiť orieškami alebo práškovým proteínom. Na obed aj večeru som si s vodou uvarila rôzne druhy zeleniny v množstve 500 gramov, od cukety, tekvice, mrkvy, petržlenu až po cibuľu a podobne, a vždy rozmixovala. No po treťom dni som aj k obedu a večeri začala pridávať bielkovinu v podobe strukoviny alebo tvarohu, syra, bryndze či kuracieho mäsa. Jedlá sú bez oleja a rozmixované, nezaťažujú žalúdok, jednoducho váš tráviaci trakt si veľmi oddýchne a nastaví sa na nové stravovanie.
Zdroj: Ivana Adamcová
Po Vianociach prejsť na mixovanú stravu, je skutočne skok, ale keďže som to brala ako špeciálny týždeň so špeciálnou opaterou a režimom, tak som to vydržala. Žalúdok sa stiahol a ku koncu som už nepociťovala hlad.
Mám pocit hladu?
Ani tu nebudem klamať, áno, pociťujem hlad. Hlavne v rámci tohto týždňa. Ale poradím vám, ako to zvládnuť. Po prvé, je to len týždeň a už na tretí deň, keď som si začala pridávať bielkovinu, bolo oveľa lepšie a hlad ma tak nekváril. Ale po Vianociach a prejedaní sa je to naozaj veľký skok. Po druhé si musím stále pripomínať, keď mi začne škvŕkať v žalúdku, že práve teraz spaľujem, chudnem. Takže pocit hladu spájam s predstavou, ako sa moje telo stáva krajším. A napijem sa vody. Mimochodom, denne musím vypiť tri litre tekutín. Mám čo robiť, aby som to zvládla. Ale veľmi pomáha, aby ste neboli také hladné. Radšej si to zapisujte. Ja na to zabúdam, takže niekedy som prekvapená, že o piatej večer mám za sebou sotva jeden a pol litra. Vodu nepodceňujte, môžete piť aj bylinkové čaje. Kávu si dávam dvakrát za deň, aj keď by som nemala, ale neviem bez nej fungovať. To je taký môj prehrešok.
Zdroj: Ivana Adamcová
Na smothie sa dá ľahko zvyknúť, chutia výborné, dokonca aj tie husté polievky, len rýchlo vytrávia.
Ak môžete, oddychujte
Na začiatku na seba nebuďte prísne, považujte to za oddychový týždeň, keď telu dávate niečo špeciálne. Nezačnite cvičiť, lebo aj tak nebudete vládať. Keď v strave urobíte taký skok, telo má čo robiť, aby sa nastavilo na nové pravidlá hry, preto ho zbytočne pohybom navyše nezaťažujte. Preto si po práci doprajem oddych, čítam knihu, dám si kúpeľ, idem skôr spať. Jednoducho sa tvárim, že telo potrebuje extra pozornosť, ako keď som chorá. Viete, ako to pomáha pri dodržaní celého procesu? Keď cítim tú výnimočnosť novej cesty, ktorú som započala a po týždni (ak nemusíte, nevážte sa) vidím aj prvý úbytok na váhe, som šťastná. Viem, nemala by som sa vážiť tak skoro. Človeka to môže demotivovať, ak sa i napriek veľkej snahe nič neudeje. Ale moja váha klesla, čo býva zvyčajne len odvodnenie, no v každom prípade netreba zúfať, ak sa nič nedeje. Každá máme iný metabolizmus a ten sa nakoniec rozbehne. Po týždni však netreba očakávať zázraky.
Zdroj: Ivana Adamcová
S pohybom opatrne - prvý týždeň sa vôbec neodporúča, ale keďže ja som predtým cvičila 5 dní v týždni, ponechala som si aj tento detoxikačný týždeň aspoň tanec. Ten ma veľmi baví a chodím naň 2-krát týždenne.
Nájdite v tom radosť
Najdôležitejšie asi je, nájsť v tom všetkom akúsi radosť. Berte to ako osobný projekt, ktorý, ak sa podarí, prinesie výsledky viditeľné pre všetkých. Zaručene! Veď ja mám za sebou 20 kíl dole za pol roka, je to môj najúspešnejší projekt. Ako by ste budovali svoje nové JA alebo ho znovu nachádzali – všetko to prináša novú energiu, nové možnosti. Ak to zvládnete, získate nielen sebavedomie, ale väčší pocit kontroly v živote. Prenesie sa to aj do iných oblastí. Začnete si veriť vo veciach, ktoré ste dlhodobo odkladali, prestanete byť pasívnou pozorovateľkou, ale začnete aktívne tvoriť svoj život, nachádzať potešenia, na ktoré ste zabudli a oprášite aj činnosti, o ktorých ste si mysleli, že už nie sú pre vás.
Zdroj: Ivana Adamcová
Zuzka ma naučila, že disciplíne sa dá naučiť, nie je to nadľudský dar či vrodená danosť. Ľudia, ktorí si dokážu odrieknuť niečo, čo by im bránilo v dosiahnutí cieľa, sú úspešní.
Čo hovorí o disciplíne Zuzana Lišková, výživová poradkyňa?
Veľmi by sme chceli, aby chudnutie šlo akosi samo, bez prekonávania, námahy a s potešením. Nestačí si len nastaviť hlavu. Väčšina úspešných vecí vyžaduje plán, disciplínu a trpezlivosť. Čo nám v tom môže pomôcť, som sa opýtala Zuzky Liškovej. „Bez určitých pravidiel a pravidelnosti to nepôjde. Na začiatku k tomu patrí aj odriekanie. Existujú výskumy, ktoré potvrdili, že disciplíne sa dá naučiť, nie je to nadľudský dar či vrodená danosť. Ľudia, ktorí si dokážu odrieknuť niečo, čo by im bránilo v dosiahnutí cieľa, sú úspešní. Ak vydržíme, časom prichádza i rovnováha. Už to nebudeme vnímať ako odriekanie, ale ako našu prirodzenosť. Možno stačí len zmeniť pohľad, sebadisciplína nie je niečo negatívne, práve naopak. Ak sa pozrieme na nejakého človeka vo vyššom veku, ktorý žije zdravo a je fit, môžeme mať pocit, že si niečo odopieral. No z jeho pohľadu sme my tie, ktoré žijeme negatívne a živoríme. To, že idem skôr spať alebo si zacvičiť, alebo si dám ľahkú večeru, je predsa dobre, nie zle. Často máme presne opačnú predstavu o tom, čo znamená ‚robiť dobre a robiť zle‘. Takže beh na čerstvom vzduchu nemusí byť utrpením, ale môžeme si ho užívať. Rovnako ako jedlo. A to je cieľ tejto zmeny, lebo telo vám rýchlo napovie, čo mu prospieva. Toho sa držte. Len vydržte ťažšie začiatky.“