Reklama

EJHA, ste stále unavená? Možno vám chýba kyselina listová! TAKTO si ju dokážete HRAVO doplniť!

Woman eating vegetable salad at table in kitchen. Healthy diet

Zdroj: shutterstock

Reklama

Kyselina listová zohráva pri správnom fungovaní nášho organizmu dôležitú úlohu. Prejavy jej nedostatku môžu byť naozaj nepríjemné...

Kyselina listová sa často skloňuje najmä v období tehotenstva, ale oplatí sa ju však strážiť celoživotne. Jej pôsobenie je totiž oveľa širšie, zohráva dôležitú úlohu pri srdcových ochoreniach, trávení alebo anémii. Nájdete ju aj pod označením vitamín B9. Používa sa i pomenovanie folát, hoci nejde presne o to isté.

Radí KATARÍNA GRICH, výživová poradkyňa

Prevencia infarktu
„Folát je prirodzene sa vyskytujúca forma vitamínu B9 v rastlinných a živočíšnych potravinách, kyselina listová je syntetickou verziou tohto vitamínu. Obohacujú sa ňou funkčné potraviny a nachádza sa i vo výživových doplnkoch. Organizmus musí kyselinu listovú metabolizovať na folát, ktorý potom zužitkuje,“ vysvetľuje odborníčka na výživu Katarína Grich. „Keďže si ju telo samo nevie vyrobiť, patrí folát medzi esenciálne látky.“ Musíte ho prijať len z potravy alebo prostredníctvom výživových doplnkov. Vitamín B9 je nevyhnutý pre viaceré procesy v tele. „Najdôležitejšie z nich sú delenie buniek, tvorba červených krviniek, syntéza i obnova DNA a RNA, metabolizmus aminokyselín, rast zárodočných tkanív a vývoj nervového systému u embrya. Zohráva dôležitú úlohu aj pri prevencii infarktu a srdcových ochorení, mozgovej mŕtvice či vzniku osteoporózy,“ vymenováva odborníčka.

Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>

Pomáha aj pri anémii
Kyselina listová navyše stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny a zvyšuje chuť do jedla. Pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení pomáha súčinnosť hneď niekoľkých vitamínov skupiny B, ktoré napomáhajú regulácii homocysteínu v tele. Práve jeho vysoké hodnoty sú rizikovým faktorom pri spomenutých ťažkostiach. Dôležitou úlohou vitamínu B9 je i to, že sa podieľa na tvorbe červených krviniek, čím znižuje riziko vzniku anémie. Jeho nedostatok môže viesť až k málokrvnosti. Prejavuje sa vyčerpanosťou i únavou. „Objaviť sa môže zimomravosť, pocit neustáleho chladu, dýchavičnosť, bolesti hlavy, ale aj problémy so sústredením, poruchy nálad. Dokonca úzkosť či depresia,“ približuje. Z týchto dôvodov sa vitamíny skupiny B často spájajú s vyčerpanosťou a únavou. Za všetkým sa však môže skrývať anémia.

Aj počas tehotenstva
Na dostatočný príjem kysliny listovej sa často kladie veľký dôraz najmä počas tehotenstva. Prečo je to tak? „Podieľa sa na syntéze nukleových kyselín a pri metabolizme aminokyselín. Tie zohrávajú úlohu nielen pri prenose genetickej informácie, ale aj pri regulácii mnohých biologických a bunkových procesov v našom tele. Jej dostatočný príjem slúži ako prevencia vzniku rôznych pôrodných defektov, najmä rázštepu neurálnej trubice,“ vysvetľuje výživová odborníčka. „Výskumy preukázali, že deficit vitamínu B9 počas tehotenstva môže viesť až k nenávratnému poškodeniu plodu.“ V tomto období by sa mala pohybovať odporúčaná denná dávka okolo 600 mikrogramov.

Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>

Kedy dávať pozor?
Na príjem kyseliny listovej si dávajte pozor aj v prípade, ak sa u oboch rodičov vyskytli srdcovo-cievne ochorenia. Urobíte tak niečo pre to, aby ste sa ťažkostiam vyhli. Platí to i v prípade žalúdočných a tráviacich ťažkostí. Na dostatočný prísun vitamínu B9 sa sústreďte aj v prípade celiakie alebo pri Crohnovej chorobe. „V prípade nedostatku patria k rizikovej skupine seniori, ktorí nedbajú na vyvážený jedálny lístok a užívajú lieky, ktoré vplývajú na schopnosť tela doplniť si kyselinu listovú,“ upozorňuje výživová poradkyňa. „Poslednou skupinou sú alkoholici. Pri nadmernom popíjaní trpí celý organizmus a je s ním spojená i podvýživa. Pre zlé trávenie sa folát zo stravy nedostatočne vstrebáva a nevyužitý odchádza z tela.“

Ako ho doplniť?
Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 400 mikrogramov kyseliny listovej. Aby ju dokázal organizmus spracovať do aktívnej formy, folátu, potrebuje špecifický enzým. „Výskumy poukazujú na to, že takmer šiesti z desiatich Európanov majú génovú mutáciu, ktorá zhoršuje aktivitu tohto enzýmu. Výsledok je, že organizmus nedokáže premeniť dostatočné množstvo kyseliny listovej na folát,“ približuje zaujímavé poznatky Katarína Grich. Pri dlhodobom deficite treba konzultovať s lekárom, akou formou bude najvhodnejšie kyselinu listovú dopĺňať. Naučte sa počúvať svoje telo a sledujte, či sa už nehlásia nízke hladiny tohto dôležitého vitamínu.

Ovplyvňuje trávenie
Okrem spomínanej anémie, pri ktorej nie sú červené krvinky schopné niesť kyslík, sa nedostatok kyseliny listovej môže prejaviť aj problémami s trávením. Zvyčajne mávajú podobu hnačky alebo plynatosti. Zhoršiť sa môže i psychický stav alebo pamäť. „Zaznamenal sa výskyt depresívnych stavov a pri výraznom nedostatku vitamínu B9 stúpa najmä vo vyššom veku riziko rozvoja demencie,“ upozorňuje odborníčka na výživu. „Medzi ďalšie prejavy patrí citlivý začervenaný jazyk, zvýšený výskyt áft alebo zhoršená imunita.“ Zaujímavosť je, že vysoký príjem kyseliny listovej môže maskovať nedostatok vitamínu B12. Horná hranica jej denného príjmu by sa tak mala pohybovať okolo 100 mikrogramov.

Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>

Dôležité béčka
Nedostatok kyseliny listovej môže byť príčinou anémie často aj v kombinácii s anémiou z nedostatku vitamínu B12. „S folátom sa podieľa na bunkovom metabolizme spoločne. Keďže hematologické a klinické prejavy ich nedostatku môžu byť podobné, je vhodné v prípade príznakov deficitu týchto vitamínov súčasne stanoviť koncentráciu folátu i vitamínu B12,“ vysvetľuje Katarína Grich.

Kde ju nájdete?
● zelené sójové bôby

● listová zelenina – najmä špenát, kapusta, hlávkový šalát, brokolica, ružičkový kel

● strukoviny

● špargľa

● citrusy

● rôzne ovocie – banány, melón, mango, hrozno

● ovsené vločky

Počuli ste už náš podcast?

● orechy

● hovädzia pečeň

● vajíčka