Imunita a PSYCHIKA: Čo všetko majú spoločné s OBEZITOU? Fúha, pozor na to!
26. 1. 2025, 20:27

Zdroj: Shutterstock
Vzájomne sú tak silno prepojené, že sa prakticky nedajú od seba vôbec oddeliť. Ak jedna z tohto „páru“ stráca „paru“, vždy to vidno aj na tej druhej. Chápeme sa?

Ak máte oslabenú imunitu, myslíte aj na to, či jej príčinou nemôže byť zvýšený stres a „bordel“ v hlave? Spôsobovať vám ho môžu aj zlé vzťahy s partnerom, ale to najčastejšie je nespokojnosť v práci, trápenie s deťmi, rôzne zdravotné ťažkosti, ktoré nás oberajú o energiu. A naopak, ak máte problémy s imunitou, hoc v strese nežijete, tak ten stres vám môže spôsobiť práve znížená imunita, ktorá vás oberá o pekné chvíľky, lebo ste stále choré. Je to taký kolotoč. Čo s tým? Treba ho predsa zastaviť!
Zdroj: Shutterstock
Vystresovaný človek, ktorý už ledva "dýcha" má prirodzene aj oslabenú imunitu.
Ako na tom ste?
Smútok, depresia, úzkosti nie sú práve tie emócie, ktoré ľudia túžia prežívať. Raz za čas sa však stane, že zosmutnieme, máme plačlivé obdobie, nedarí sa nám tak, ako by sme si želali. Ak to netrvá dlho, obavy mať nemusíte. No keď sa v smútku „kúpete“, nevychádzate von, nejete alebo, naopak, prejedáte sa, keď všetko vidíte čierno, skôr či neskôr sa k vašej ubolenej duši isto pridá aj oslabená imunita a následná zvýšená chorobnosť. A to nechcete! Všakže?
Zdroj: VH-studio/shutterstock
Depresia je psychické ochorenie, ktoré však môže byť prepojené s tým, aké máme fyzické problémy. Napríklad ženy v menopauze často trpia depresiou a následne potom aj oslabenou imunitou.
Všetko negatívne musí preč!
V súčasnosti je už vedecky potvrdené, že dlhotrvajúce negatívne emócie priamo ovplyvňujú fungovanie našej imunity. Z hľadiska miery stresu organizmu treba rozoznávať medzi depresiou, smútkom a chronickým únavovým syndrómom. Bežný krátkodobý smútok má len minimálny vplyv na našu imunitu. Chronický únavový syndróm patrí medzi špecifické imunologické problémy a vyžaduje si osobitný prístup pri liečbe. No v prípade dlhodobého smútku, úzkosti, intenzívneho stresu či potvrdenej klinickej depresie ide o procesy, ktoré dokážu krok za krokom rozvrátiť imunitný systém.
Zdroj: Shutterstock
Cukor učí náš mozog chcieť ho stále viac. Potom priberáme. Jedzme cukru čo najmenej. Následne sa nám upraví hmotnosť a aj imunita.
Je to zložité...
Vzájomný vzťah imunity a psychiky je zložitejší, než sa na prvý dojem zdá. Zjednodušene povedané, problémy s imunitou vytvárajú depresie a depresia zas vytvára problémy s imunitou. Dokázalo sa, že cytokíny (molekuly imunitného systému) a zápalové parametre (C-reaktívny proteín, interleukín 1 a 6) sú prepojené s depresiou a látkami v mozgu, ktoré ju vyvolávajú. To napríklad znamená, že intenzita depresie vplýva aj na silu zápalu pri rôznych ochoreniach. Iné štúdie zas odhalili, že spolu so zlepšením imunity často dochádza aj k zmierneniu depresívnych a úzkostných stavov.