Reklama

Keď nič nepomáha: 8 rád, ako ovládnuť túžbu po sladkom

Preferovanie potravín a obľubu rovnakých jedál

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Zbožňujete sladké a ľahko nad sebou strácate kontrolu? Osvojte si zopár trikov, ako s nutkaním na maškrtenie poriadne zatočiť!

Máme pre vás účinné tipy, ako si ustrážiť množstvo prijatého cukru, znížiť neuhasiteľnú túžbu po sladkom a uchrániť sa pred následkami nezdravého stravovania.

Občas môžete zhrešiť!

Ak vás najbližšie ovládne túžba po sladkom a budete chcieť zmasakrovať celú tabuľku čokolády či desať zákuskov naraz, skúste sa uspokojiť s jedným kúskom, prípadne jednou kockou čokolády. Držte sa denného limitu pre sladké - 150 až 200 kalórií - a sľúbte si, že ho za žiadnu cenu neprekročíte.

Kombinujte jedlá

Nahraďte nezdravé jedlá zdravými. Ak holdujete čokoláde, skúste si v nej namáčať obľúbené ovocie, prípadne si do nej nasypte zopár mandlí. Okrem cukru tak dostanete do organizmu aj vitamíny a ďalšie výživné látky.

Jedzte ovocie!

Čerstvé surové ovocie je prirodzená maškrta, ktorá dodá telu fruktózu a je rozhodne zdravšia ako spracované sladkosti. Vždy majte v kabelke šťavnaté jablko, ktorým potlačíte chuť na sladké.

Kvalita namiesto kvantity!

Ak sa sladkého nemienite vzdať, voľte jeho zdravšiu verziu a nakupujte drahšie maškrty s vyššou kvalitou. Nepriberiete z nich tak rýchlo a poskytnú vám intenzívnejší zážitok.

Prvá pomoc: žuvačka

Ak máte sklony k jedeniu z nudy, vždy majte poruke balíček žuvačiek bez cukru. Ak budete prežúvať, s menšou pravdepodobnosťou vás napadne vrhnúť sa na chladničku či skočiť do bufetu po niečo sladké.

Drastická verzia: Vylúčte cukor úplne!

Ak telu pravidelne doprajete dávku sladkého, postupne si zvykne a bude ju od vás vyžadovať. Neúprosne a každý deň. Často pomáha, ak na pár dní, ale minimálne na 48 hodín úplne vylúčite cukor zo svojho jedálnička. Prvých 12 až 24 hodín to bude náročný boj, ale postupom času sa pokušenia účinne zbavíte.

Jedzte pravidelne

Ak uplynie priveľa času medzi jednotlivými chodmi, vyhladované telo si vypýta tučné jedlo plné uhľohydrátov. Nepravidelné stravovanie môže spôsobiť vznik bulímie či návaly hladu a útoky na chladničku. Skúste si naplánovať každý deň tak, aby vám zostal čas na pravidelné porcie jedla.

Čelom vzad!

Skúste utiecť pred vlastnými chúťkami. Ak vás najbližšie ovládne „žrací reflex“, postavte sa a utečte do druhej miestnosti – v žiadnom prípade nie do kuchyne! Maškrtenie je väčšinou náhradná činnosť, preto vám pomôže zmena prostredia.

Žiadne výhovorky!Napokon nezaškodí vedieť, že závislosť od sladkostí má psychický pôvod a nemá nič spoločné s fungovaním organizmu. Ak naozaj chcete, úspešne ju potlačíte silou vôle!