Miriam Jarošová: Dáždnik mám vždy poruke

Sympatická Miriam (45) vyštudovala meteorológiu a klimatológiu na Matematicko-fyzikálnej fakulte v Bratislave. Viac ako 20 rokov robila v Slovenskom hydrometeorologickom ústave (SHMÚ), teraz pracuje pre súkromnú meteorologickú firmu a vídame ju pravidelne vo vysielaní TV JOJ. Býva na juhu Slovenska, je vydatá a má 2 deti, dvojičky Jarka a Mareka. „Ak nečítam knihu o histórii nacistického Nemecka a 2. svetovej vojne, rada sa prechádzam po záhrade a tu odtrhnem marhuľu, tu slivku či jablko a teším sa z toho, že nám na nej niečo chutné rastie, čo potom zavarím do pohára.“

1. Prečo ste sa rozhodli profesionálne venovať meteorológii?

Už ako dieťa ma zaujalo, že keď sneží, nie je sneh ako sneh. Raz jemné nadýchané vločky, inokedy ťažký mokrý sneh. Tak som si povedala, že by mohlo byť zaujímavé venovať sa meteorológii viac.

2. Čo hovoríte na extrémne výkyvy počasia, ktoré zažívame posledné roky?

Výkyvy počasia sa objavujú stále častejšie. Pribúda epizód, keď na malej ploche spadne veľké množstvo zrážok a spôsobia veľké škody, napríklad minulý rok vo Vrátnej doline. Častejšie sa objavujú aj vlny tepla, teda horúce počasie netypické pre naše zemepisné šírky, ktoré nám dáva poriadne zabrať. Klimatológovia tvrdia, že takýchto výkyvov bude pribúdať, súvisí to totiž so zmenami v atmosfére. Aj takýmto spôsobom sa bude u nás prejavovať klimatická zmena. Nám zostáva iba prispôsobiť sa.

Za posledných 10 rokov sa klíma zjavne mení -
Za posledných 10 rokov sa klíma zjavne mení -
Zdroj: Shutterstock

3. Objavila sa predpoveď, podľa ktorej mala dôjsť už v roku 2015 malá doba

ľadová...

Na takéto „zaručené“ predpovede studeného leta, extra chladnej zimy, či malej doby ľadovej neverím asi preto, že často ide iba o materiály, ktoré sú z nejakých neoverených zdrojov, o ktorých sa veľa nevie.

4. Vyberáte si termín dovolenky podľa predpovede počasia?

Pri plánovaní dovolenky nemám žiadnu výhodu. V rodine sa rozhodujeme vo výraznom predstihu kedy a kam pôjdeme, takže počasie je pre mňa vtedy veľká neznáma. Už som bola na dovolenke, keď pršalo a nedalo sa robiť nič, ani kúpať, ani turistika... iba čítať knihy a spať.

5. Stalo sa vám už niekedy, že vám predpoveď počasia vôbec nevyšla?

Stáva sa, že najmä predpoveď počasia na dlhšie obdobie, napríklad na 3 dni, je za určitých okolností ošemetná. Predpovedáte napríklad prechod frontu s prehánkami či búrkami a on sa rozpadne alebo výrazne zoslabne ešte pred našimi hranicami a potom z vašej predpovede veľa nezostane. Vždy ide o predpoveď a vždy ide aj o také procesy v atmosfére, ktoré, aj keď o nich veľa vieme, predsa len nedokážeme úplne namodelovať, a teda ani na 100 % predpovedať.

Počasie nás občas dokáže poriadne prekvapiť.
Počasie nás občas dokáže poriadne prekvapiť.
Zdroj: Shutterstock

6. Vyčítali vám už v kariére zlú predpoveď ?

Predpoveď počasia je o predpovedi, a nie o určení počasia. Aj keď máme výkonné počítače a modely, stále je to predpoveď. Sú ľudia, ktorí si od nej sľubujú 100% úspešnosť. Za určitých poveternostných podmienok, napríklad vo vysokom tlaku v lete, sa to aj dá, ale pri prechode frontu málokedy. A ak to nedokážu ľudia pochopiť, nevysvetlíte im to. Dostala som rozčúlený mail, že nevyšla oberačka, na ktorú pozvali niekoho z ďalekého sveta a nech vraj vrátim diplom.

7. Kedy vás počasie v živote najviac zaskočilo?

Myslíte, či som zmokla aj napriek slnečnej predpovedi? Asi vás sklamem. Náš starý pán profesor pôvodom z Moravy nám na VŠ prízvukoval, že meteorológ „nevyjíždí bez ochrany“, takže dáždnik mám vždy poruke. Stalo sa mi, že som síce čakala sneženie, ale nie také husté, tak nám museli starí rodičia pomôcť s tlačením auta vo veľkom snehu, aby sme sa mohli vrátiť domov. Ešte dlho ma podpichovali, či nebude snežiť.

8. Keď ľudia nevedia, ako nadviazať rozhovor, často hovoria o počasí...

Nezáväzné reči o počasí naozaj pomáhajú nadviazať kontakt. Ja však počasím nezačínam, z pochopiteľných dôvodov, ale snažím sa niečím iným, podľa situácie, ale tiež je to niekedy dosť nezaujímavé až divné.