Vyskúšali ste všetko, no SCHUDNÚŤ sa vám nedarí? Nemusí to byť stravou ani cvičením! UF
5. 10. 2024, 10:00

Zdroj: Shutterstock
Vyskúšali ste už množstvo diét, no ručička na váhe nie a nie klesnúť? Možno je problém niekde inde ako len v nezdravom stravovaní a nedostatku pohybu...
Zdroj: SHUTTERSTOCK
1. Môžu za to emócie
Na nahromadenie negatívnych pocitov, ako je hnev, smútok, frustrácia či depresia, reagujete zvýšeným príjmom potravy. Jednoducho ich zajedáte, aby ste sa cítili lepšie. V jednej chvíli ste sa naučili jedlom kompenzovať svoju náladu.
Čo môžete urobiť?
Naučte sa pracovať so svojimi emóciami. Namiesto toho, aby ste ich zajedali, sa choďte poprechádzať, porozprávajte sa s priateľkou alebo si pustite svoju obľúbenú pesničku. Spôsobov, ako si zlepšiť náladu, je naozaj mnoho. Nebojte sa vyhľadať profesionálnu pomoc napríklad v podobe psychoterapie, kognitívno-behaviorálnej terapie či konzultácií s odborníkmi.
Zdroj: Shutterstock
2. Nedostatok vitálnych látok
Predovšetkým, keď sa pokúšame kvôli postave jesť čo najmenej, dochádza v našom tele k nedostatočnému prísunu živín. A naopak, keď sú tieto látky ľahko dostupné, poháňa vitamín C spaľovanie tukov, stopové prvky ako chróm udržujú na uzde hlad, zinok zasa stabilizuje hladinu cukru v krvi a vitamín B6 zvyšuje bazálny metabolizmus.
Čo môžete urobiť?
Vitamín C nájdete v brokolici, paprike alebo sušených paradajkách. Chróm a zinok vám dodá napríklad syr gouda, orechy, hrušky alebo morské plody. Dobrými zdrojmi vitamínu B6 sú okrem mäsa zemiaky, zelené fazuľky alebo avokádo.
Zdroj: shutterstock
3. Stres
Neviete, kde vám hlava stojí? Zastavte sa, napočítajte do 10 a zachovajte pokoj. Ak ste vystresovaná, vaše telo začne produkovať stresový hormón kortizol. Priveľa kortizolu zasa podporuje zvyšovanie telesnej hmotnosti a zapríčiňuje ukladanie tuku v okolí brušnej časti tela. Okrem toho ovplyvňuje hospodárenie s inzulínom a hladinu cukru v krvi, čo chudnutie značne sťažuje.
Čo môžete urobiť?
Praktizujte relaxačné techniky ako napríklad meditovanie či jogu. Zistite, čo vám spôsobuje najviac stresu, a skúste popremýšľať, ako by ste to mohli zmeniť.
Zdroj: Shutterstock
4. Jete priveľa naraz
Ak sa prejedáte, nielenže prijímate priveľa kalórií, ale vaše telo sa snaží vyprodukovať aj dostatok tráviacich enzýmov, žlčových kyselín a kyseliny chlorovodíkovej na rozklad a správne trávenie potravy. O to ťažšie je potom spáliť extra kilá navyše.
Čo môžete urobiť?
Jedzte pomaly. Trvá až 20 minút, kým mozog zaregistruje, že ste sýta.
Zdroj: Shutterstock
5. Máte skrytú potravinovú intoleranciu
Vyskúšali ste už hádam všetky možné aj nemožné diéty a vaša váha nie a nie ísť dolu. Je možné, že trpíte na potravinovú intoleranciu. V tom prípade jednoducho nedokážete schudnúť, ak prijímate potraviny, ktoré vaše telo nevie spracovať. Potraviny, ktoré spôsobujú najčastejšie potravinovú intoleranciu, sú sója, lepok, mliečne výrobky, vajcia, arašidy a cukor.
Čo môžete urobiť?
Ak máte podozrenie, dajte sa vyšetriť u špecialistu, ktorý vám prípadnú intoleranciu potvrdí alebo vyvráti, zároveň poradí, ako ďalej.
Zdroj: Shutterstock
6. Vlčí hlad po tréningu
To, že práve šport môže byť prekážkou na ceste za nižšou váhou, znie asi trocha čudne. Americkí vedci však zistili zaujímavú skutočnosť: netrénované osoby, ktoré vykonávali intenzívne športovanie, a pritom nedbali na stravu, nielenže neodbúrali svoje tukové zásoby, ale práve naopak – ešte pribrali. Vedci nám podali aj vysvetlenie – po nezvyčajne náročnom tréningu nasleduje nezvyčajne veľký vlčí hlad. Tak prijmeme niekoľkokrát viac kalórií, ako sme predtým spálili.
Čo môžete urobiť?
Ak sa pri športovaní nebudete prepínať a nebudete sa športu venovať s prázdnym žalúdkom, dokážete svoj hlad kontrolovať. Stavte na potraviny plné bielkovín, ako sú vajcia, mäso, ryby, tvaroh alebo strukoviny, a vaše svaly dostanú to, čo na rast potrebujú. Len takto spálite prebytočné kalórie a pomôžete si pri chudnutí. Okrem toho, bielkoviny dokážu zasýtiť na naozaj dlhý čas a vlčí hlad sa vám tak vyhne.
Zdroj: Shutterstock
7. Sú kvasinky problém?
Kvasinky (candida) sa často skrývajú za nárastom váhy. Ku kvasinkám ste náchylnejšie po užívaní antibiotík alebo keď si doprajete priveľa sladkostí, cukru a bieleho pečiva. V prípade, že sa vo vašom tráviacom systéme nachádza priveľa baktérií, produkujú toxíny, ktoré narúšajú reguláciu hmotnosti.
Čo môžete urobiť?
Skúste zo svojej stravy na dva až tri mesiace vylúčiť cukor a biele pečivo.
Zdroj: Shutterstock
8. Nedostatok spánku
Dostatočne sa vyspať je kľúčové, ak chcete schudnúť. Spánková deprivácia spôsobuje produkciu hormónu leptínu, ktorý podporuje chuť do jedla, a vylučovanie hormónu grelínu, ktorý zasa vyvoláva pocit hladu. Zahraničná štúdia preukázala, že pokusné osoby, ktoré boli spánkovo deprivované, prijali denne až o 300 kcal viac. Dokonca nočný spánok kratší len o 30 minút dokáže zvýšiť riziko obezity.
Čo môžete urobiť?
Zariaďte si deň tak, aby ste sa včas dostali do postele, prípadne vyskúšajte bylinnú zmes na podporu spánku.
Zdroj: Shutterstock
9. Jete nedostatok tukov
Aj keď to vyzerá ako pritiahnuté za vlasy, musíte jesť tuky, aby ste sa tuku zbavili. Tuky sú potrebné na štiepenie množstva vitamínov ako napríklad vitamínu D.A nedostatok vitamínu D môže viesť k priberaniu.
Čo môžete urobiť?
Zaraďte do svojho jedálneho lístka olejnaté ryby, avokádo, olivový olej, orechy a semienka.
Zdroj: Shutterstock
10. Skryté zápaly zvyšujú apetít
Aj keď sa v podstate cítite vo forme a zdravá, za pribúdajúcimi kilami sú často skryté zápalové ložiská. Aby ich telo udržalo na uzde, musí súvisle produkovať protizápalové látky. Problém je, že tieto látky ovplyvňujú funkciu leptínu, ktorý zasa ovplyvňuje hlad a pocit nasýtenia. Pri tejto funkčnej poruche sa zvyšuje chuť do jedla a metabolizmus sa spomaľuje. Inými slovami, ocitnete sa v začarovanom kruhu hladu a priberania.
Čo môžete urobiť?
Cukor, alkohol, jednoduché sacharidy a prebytok omega-6 mastných kyselín sú živnou pôdou pre zápalové procesy. Preto sa im podľa možností vyhýbajte. Namiesto toho sa postarajte o to, aby malo vaše telo zvýšený prísun omega-3 mastných kyselín, ktoré si nedokáže samo vytvoriť, pričom práve tieto aktívne bojujú proti zápalovým procesom. Ľanový olej ich zo všetkých rastlinných olejov obsahuje najviac. Odporúčame denne prijať dve polievkové lyžice. Tento olej určite tepelne neupravujte, pretože je veľmi citlivý.