POVINNÉ ČÍTANIE: 12 zarážajúcich FAKTOV o vašom SRDCI, ktoré vám môžu zachrániť ŽIVOT! UF
26. 9. 2024, 10:00

Zdroj: Nový Čas pre ženy
Ako oddialiť riziko mŕtvice či infarktu o dobrých pár rokov? Bod 11 si dobre zapamätajte!
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Máte na niekoho ťažké srdce?
Napríklad na šéfa, ktorý vás núti do nadčasov, či na hašterivého partnera? Buď to zmeníte, alebo sa zmierite. Chronický stres spája so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych príhod už niekoľko štúdií. Jedna z nich uverejnená v časopise The Lancet v roku 2017 použila snímky časti mozgu zapojenej do strachu a stresu – amygdaly, a zistila súvislosti medzi stresom a epizódami ochorení srdca a ciev. „Zdá sa, že súvislosť medzi amygdalovou aktivitou a príhodami kardiovaskulárnych ochorení je sprostredkovaná opakovanou zvýšenou aktivitou kostnej drene a zápalom tepien,“ priblížili vedci.
NEZDRAVÉ NÁVYKY
Stres môže prispievať k zlému životnému štýlu, ktorý sa už aj tak spolupodieľa na zvýšenom riziku mŕtvice či infarktu myokardu. Ak ste v strese, môžete mať tendenciu upokojovať sa nevhodnými návykmi ako:
● fajčením,
● prejedaním,
● nedostatkom fyzickej aktivity,
● neužívaním predpísaných liekov.
Dráma na druhú
V stresovej situácii telo produkuje množstvo hormónov, ktoré dočasne zvýšia krvný tlak, spôsobia rýchlejší tlkot srdca a stiahnutie ciev. To môže byť dramatické. Keď však stres pominie, krvný tlak sa vráti do normálu. Aj časté dočasné zvýšenie krvného tlaku môže poškodiť cievy, srdce a obličky podobne ako dlhodobo vysoký krvný tlak. Neexistuje síce dôkaz, že stres sám osebe spôsobuje chronický vysoký krvný tlak, ale riziko vysokého krvného tlaku, infarktu a mŕtvice môžu zvýšiť nezdravé reakcie na stres, uvádza Mayo Clinic. Predpokladá sa, že ak je telo v stave pohotovosti opakovane, fixujú sa aj jeho nezdravé odpovede.
Verné družky stresu
Zdroj: Shutterstock
Ututlané emócie, ktoré nemali možnosť vyjsť na svetlo sveta, bývajú príčinou mnohých ochorení.
Úzkosť a depresia sú dlhodobé následky stresu. Neexistujú síce dáta, že tieto stavy priamo súvisia s vysokým krvným tlakom, ale hormóny produkované počas emocionálneho stresu môžu poškodiť tepny, čo vedie k ochoreniu srdca. Aj niektoré príznaky týchto psychických ochorení môžu spôsobiť, že zabudnete užívať lieky na kontrolu vysokého krvného tlaku alebo iných srdcových chorôb.
Náš podcast o jedle a zdraví poznáte?
Nálada lieči
Ľudia s dobrým duševným zdravím majú nižšiu pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení, konkrétne nižší krvný tlak, nižšiu hladinu cholesterolu, lepšiu kontrolu hladiny glukózy i menej zápalov, uvádza American Heart Association.
NESPOKOJNOSŤ ŠKODÍ
Nielen chronický stres, ale aj depresia, úzkosť, hnev, pesimizmus a nespokojnosť so životom môžu spúšťať potenciálne škodlivé reakcie v organizme ako:
● nepravidelnú srdcovú frekvenciu a rytmus,
● zvýšený krvný tlak,
● zápal,
● znížený prietok krvi do srdca,
● zvýšené tráviace problémy.
SRDCE V ČÍSLACH
Prvá päťka
Stres môže byť porovnateľným rizikovým faktorom pre zdravie ciev ako fajčenie, alkohol, nadváha a nedostatok fyzickej aktivity.
3x
Štúdia v Škandinávii zistila, že v týždni nasledujúcom po smrti dieťaťa bolo riziko infarktu u rodičov viac ako trikrát vyššie, než sa očakávalo.
30
Pravidelné cvičenie pomáha znižovať krvný tlak. Denne si doprajte aspoň polhodinu.
10
Nájdite si čas na priateľov, rodinu a smiech. To odporúča aj American Heart Association. Už desaťminútový intenzívny smiech dokáže znížiť krvný tlak a rozšíriť cievy.
8
Stres sa nepriamoúmerne zvyšuje s počtom prebdených hodín v noci. Na správne fungovanie hormónov počas dňa aj primerané vylučovanie stresového hormónu kortizolu organizmus potrebuje osem hodín spánku či aspoň sedem.
Syndróm zlomeného srdca
Syndróm zlomeného srdca, známy aj ako tako-tsubo kardiomyopatia, je dočasné ochorenie srdca vyvolané silným emocionálnym alebo fyzickým stresom. Najčastejšie postihuje ženy po menopauze a príznaky môžu zahŕňať bolesť na hrudníku a dýchavičnosť, podobne ako pri srdcovom infarkte. Na rozdiel od infarktu však nie sú tepny blokované, ale srdce dočasne prestane pracovať správne. Hoci sa väčšina ľudí zotaví úplne, stav môže byť niekedy nebezpečný a vyžaduje lekársku starostlivosť. Zvládanie stresu, zdravá strava a pravidelný pohyb môžu pomôcť chrániť naše srdce aj pred týmto syndrómom.
Takže, dámy, nabudúce, keď vám niekto zlomí srdce, nezabúdajte: vaše srdce je silné a má schopnosť uzdraviť sa. A ak sa niekedy budete cítiť, že vám bije až príliš rýchlo či pomaly, neváhajte a navštívte lekára. Pretože aj zlomené srdce potrebuje starostlivosť.
Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Canva NCpZ