Pri týchto OTÁZKACH lekára nikdy NEKLAMTE! Môžete dopadnúť zle a TOTO najčastejšie skrývame
13. 2. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:13)

Zdroj: Shutterstock
Často sa na prehliadkach u lekára stane, že sa snažíte vyzerať zdravšie a lepšie. Ale tým veľa riskujete. Na tieto otázky odpovedajte vždy pravdivo.
Aby lekár mohol nastaviť správnu liečbu pri rôznych diagnózach, spolieha sa na pravdivé informácie od vás. Ak prikrášľujete realitu, škodíte tým najmä sebe.
Ako sa máte?
Na túto otázku automaticky odpovedáme: „Dobre.“ Ale u lekára to neplatí. Povedzte mu, že sa cítite stále unavená, slabá alebo vás bolí chrbát, pália oči, máte problémy so žalúdkom. Váš lekár nie je zvedavý sused, ale niekto, kto vám chce pomôcť. Hovorte otvorene o svojich ťažkostiach.

Zdroj: Shutterstock
Pri vyšetrení odpovedajte pravdivo.
Užívate lieky?
Nejde len o lieky na predpis, ale aj výživové doplnky, ako sú vitamíny. Neexistuje liek, ktorý by nemal žiadne vedľajšie účinky, a mnohé ich majú veľa, ktoré nerozpoznáte hneď. Napríklad aspirín môže spôsobiť problém s obličkami a vysoký krvný tlak. Ak užívate lieky na predpis, odpoviete áno a lekár zistí, že sa neprejavujú žiadne žiaduce účinky, bude si myslieť, že liek vám nezaberá a predpíše vám zbytočne ďalší.
Zdroj: Shutterstock
Priznajte aj vitamíny. Neviete, či nemajú vedľajšie účinky. Alebo ojedinelé lieky proti bolesti - tie treba rovnako spomenúť.
Koľko cukru jete?
Zvlášť diabetici alebo tí, ktorí majú zvýšení cukor, by mali byť úprimní. Ak sa hladina cukru zhorší v dôsledku liekov, môže to viesť k poškodeniu ciev, očí a nervov. Aj pacienti s dnou by mali hovoriť pravdu, keďže cukor môže zápal zhoršiť.
Zdroj: shutterstock
Je fajn, ak cukor nejete, ale občas si sladké dáte, nie?
Koľko cigariet fajčíte?
Nepravdivé tvrdenia zvyšujú riziko mnohých chorôb. napríklad rakoviny pľúc. Toto ochorenie sa vyvíja pomaly, začína sa dýchavičnosťou a končí sa katastrofálne.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Tu sa ani netreba rozprávať, množstvo vyfajčených cigariet je dôležitý údaj!
Pijete alkohol?
Tu pacienti najčastejšie klamú, pritom to môže mať fatálne následky. Napríklad niektoré lieky môžu mať život ohrozujúce pôsobenie v kombinácii s alkoholom a iné budú mať znížený účinok.
Zdroj: Shutterstock
Tu klameme najčastejšie, pritom to môže mať fatálne následky.
Ako často sa hýbete?
Pravidelný pohyb je dôležitý najmä pre pacientov s cukrovkou, vysokým krvným tlakom a cievnymi ochoreniami. Preto by váš lekár mal vedieť, aká aktívna ste naozaj. Od toho závisí dávkovanie lieku.
Zdroj: Shutterstock
Ak celý deň sedíte, nehovorte lekárovi, že ste aktívna.