Reklama

SEDEM najlepších BYLINIEK, ktoré nakopnú oslabenú IMUNITU

Bylinky používajte predovšetkým pri prvých a ľahkých príznakoch ochorenia. Zvýšenie dávky alebo frekvencia užívania nemusia viesť k zlepšeniu zdravotného stavu. Ak ani po niekoľkých dňoch nepozorujete zlepšenie príznakov, určite navštívte lekára.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Je ich viac než len tie, o ktorých píšeme. No všetky by sa sem nepomestili. A tak sme vybrali tie, ktoré odborníci, ale aj ľudia, ktorí ich zberajú, považujú za tie najlepšie.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Miluje ju a aj jej VLASY a uši! Herečka Gabika Marcinková prezradila MENO toho CHLAPA!

    Echinacea purpurová

    Zdroj: Shutterstock

    Echinacea je vhodná aj na prípravu čaju, výborne povzbudí imunitu.

    Je to bylinková antivírusová a antibakteriálna „bomba“! Liečebne sa využíva sušená alebo čerstvá vňať a koreň. Zastúpenie biologicky aktívnych látok v zbieraných častiach rastliny je veľmi rôznorodé. K obsahovým látkam patria takzvané alkamidy, deriváty kyseliny kávovej, kyselina cichorová, heteropolysacharidy, glykoproteíny, flavonoidy, triesloviny, steroly, silica a inulín. S obľubou sa používa najmä pri infekciách horných dýchacích ciest, prechladnutí, chrípke, zápaloch močových ciest (u mužov aj u žien). Používa sa vo forme pastiliek, sirupov, kvapiek, respektíve extraktu a masti. Veľmi obľúbeným spôsobom užívania je aj popíjanie čaju.

    Rakytník

    Zdroj: shutterstock

    Rakytník je právom označovaný za „superpotravinu.

    Rakytník má významný antioxidačný účinok, stimuluje imunitný systém a je veľmi vhodný pri celkovej rekonvalescencii organizmu. Podporuje tvorbu žlče, tráviacich enzýmov a povzbudzuje činnosť pečene. Zabraňuje rastu niektorých druhov patogénnych baktérií, pôsobí proti herpetickým vírusom. Ako doplnková liečba je vhodný aj pri atopickej dermatitíde, strese a ľahkej forme depresie. Vedci uvádzajú, že už jedna bobuľa rakytníka rešetliakového pokryje dennú dávku vitamínu C. Okrem toho je zásobárňou vitamínov A a E, karotenoidov a organických kyselín. Najviac týchto biologicky aktívnych látok obsahuje na začiatku dozrievania plodov, čo je na konci leta. Nazbierané a usušené plody môžu slúžiť nielen na prípravu čaju, ale aj na priamu konzumáciu, pričom odporúčaná denná dávka pre dospelého je približne 28 gramov. Čerstvé ovocie je výborné na prípravu štiav, kompótov, sirupov, džemov alebo prírodného rakytníkového likéru.

    Autor článku

    Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.