TOTO je 8 potravín, s ktorými cez Vianoce nesmiete preháňať! Z banánov sa viete aj predávkovať
22. 12. 2022, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:12)

Zdroj: Shutterstock
Prehnali ste to s muškátovým orieškom? V lepšom prípade čakajte halucinácie. Pri predávkovaní banánmi to bude horšie.
Celé minuloročné Vianoce Zuzana vydržala. Ale s príchodom Troch kráľov sa pustila do skladania stromčeka a dojedania kokosových salónok. Nikto z rodiny o ne nejavil záujem, tak sa obetovala. V priebehu hodiny ich dokázala zlikvidovať asi sto. „Zrazu sa mi začali triasť ruky, zvonilo mi v ušiach, srdce mi búchalo tak divoko, že som myslela hneď na infarkt,“ opisuje povianočnú hrôzu dvadsaťročná študentka. Rodičia ju zobrali na pohotovosť, v čakárni sa neudržala na nohách, točila sa jej hlava, nutkalo ju na vracanie. Ale vydržala, kým nevošla do ordinácie, kde lekárovi ukázala celý obsah žalúdka. „Pozrel na podlahu a sucho skonštatoval, že opäť priveľa sladkostí. Počas Vianoc mu tam skončí s otravou cukrom asi osem ľudí, prevažne detí do ôsmich rokov,“ cítila sa Zuzana opäť ako dieťa. Trpela ešte nasledujúcich štyridsaťosem hodín. Obrovský hlad však mohla zapíjať len minerálkou a horkým čajom. Ako dezert mala suchár.
1.CUKOR
Ak to so sladkosťami preženiete, hladina cukru v krvi vyletí, začnete sa triasť a bude vám zvoniť v ušiach. Do hodiny cukor prudko klesne a dostaví sa únava, slabosť a nevoľnosť. Najlepšie spravíte, keď si ľahnete a vedľa postele postavíte vedro. Potrebujete dostatok tekutín a nanajvýš diétny suchár. Najbližších pár dní si nezamaškrtíte.
Zdroj: Shutterstock
Cukor vie riadne potrápiť.
2. BANÁNY
Keď si dáte hoc aj tri, nič sa vám nestane. Ak sa však budete kŕmiť len banánmi, môžete dopadnúť ako spevák Peter Andre. Pamätáte na ten prípad, keď preletelo médiami, že sa pripravoval na koncertné turné a celé dni cvičil, pil iba vodu a jedol banány? Po týždni skolaboval a skončil v nemocnici. Banány totiž obsahujú veľa draslíka, ktorý je vo vysokých dávkach toxický. Pri predávkovaní pocítite brnenie v končatinách, môžete vracať a mať hnačky. Ak to s banánmi budete preháňať dlhodobo, koledujete si o poruchy srdcového rytmu a svalovú paralýzu. Pri obličkových problémoch obmedzte banány v strave na minimum. V plnom zdraví jedzte nanajvýš dva denne.
Zdroj: Shutterstock
Banánmi sa kedysi predávkoval aj spevák Peter André.
3. MUŠKÁTOVÝ ORIEŠOK
Podľahli ste exotickej chuti muškátového orieška? Pridáva sa do medovníkov a iného vianočného pečiva. Nezabúdajte však, že viac ako štipku medzi prsty nesmiete použiť! Kým malé množstvo podporuje trávenie, upokojuje astmatický kašeľ a zmierňuje hnačku, väčšie dokáže narušiť vývin plodu, vyvolať menštruáciu a s ňou potrat. Americký časopis pre záchranárov opísal aj prípady, keď halucinácie z konzumácie orieška trvali niekoľko dní, ale aj také, ktoré sa končili stratou vedomia a smrťou.
Zdroj: Shutterstock
Väčšie množstvo dokáže narušiť vývin plodu, vyvolať menštruáciu a s ňou potrat.
4. MRKVA
„Na to, aby ste sa predávkovali mrkvou, museli by ste niekoľko mesiacov jedávať misku denne,“ vyhlásil pred pár rokmi americký úrad pre výživovú databázu živín. Karotenémiu, ako sa nazýva stav, keď to s mrkvou preženiete, rozpoznáte rýchlo. Pokožka sa zafarbí na žlto až oranžovo. Lenže americkí odborníci zabudli, že podobne riskantné je aj pravidelné pitie mrkvovej šťavy. Postačí vám pohár, aj to nie každý deň. Striedajte ju s inými čerstvými šťavami.
Zdroj: Shutterstock
Denne iba pohár, viac nie.
5. ČAJ
Ak patríte k milovníkom bylinkových čajov, zistite, koľko šálok je povolených. Napríklad ľubovníkového nesmiete vypiť viac ako dve šálky denne. Inak vám spôsobí červené fľaky na pokožke a môže ovplyvniť aj účinok liekov. Žiaden bylinkový čaj nepite dlhšie ako tri týždne. Na čaj z malinových lístkov zabudnite na začiatku tehotenstva, žihľava zase môže spôsobiť problémy s trávením. Najlepšie spravíte, keď si každý deň uvaríte iný čaj. Čierny čaj obsahuje kofeín, preto ho nesmú piť deti do štrnásť rokov. Môže u nich vyvolať trasenie, nespavosť aj bolesti hlavy. U citlivých ľudí už jedna šálka dokáže spôsobiť migrénu. Žalúdkari pozor, čierny čaj stimuluje vylučovanie žalúdkovej kyseliny a môže vás dráždiť. Predávkovanie vyvolá aj nepravidelný srdcový tep a úzkosť.
Zdroj: Shutterstock
Na bylinkové čaje pozor! Nie každý môžete piť kedykoľvek.
6. VODA
Nadmerný príjem vody v krátkom čase spôsobí hyponatrémiu, teda nízku hladinu sodíka v krvi. Vodou sa dá aj otráviť. Stalo sa tak v súťaži v pití vody v USA, keď v priebehu hodiny nastal u súťažiaceho opuch mozgu a zlyhali mu životné funkcie. Keď je v krvi málo sodíka, voda ľahko prenikne do buniek a tie sa zväčšia. Ak sa to stane v mozgu, ktorý nemá kam opúchať, hrozí jeho poškodenie. Hyperhydratácia sa prejaví vracaním, slabosťou, nezreteľnou rečou, kŕčmi vo svaloch, dezorientáciou a na záver stratou vedomia. Denne strácate dýchaním, potením, močom a stolicou približne dva a pol litra tekutín. Tie potrebujete rovnakým množstvom vykompenzovať. Ak to s príjmom tekutín preháňate, zbytočne zaťažujete obličky.
Zdroj: Shutterstock
Že voda nemôže uškodiť?
7. CITRÓNY
Kyselina citrónová je sama osebe prospešná pre náš organizmus. Naše zuby však pri jej konzumácii trpia. Kyselina naleptáva zubnú sklovinu a narúša prirodzenú ochrannú vrstvu. Citrusy teda áno, ale s mierou. Pozor by ste si mali dať aj na niektoré nealkoholické nápoje, čudovali by ste sa, koľko z nich obsahuje kyselinu citrónovú vo veľkom množstve. Takže odteraz poriadne čítajte etikety a takýchto nápojov sa radšej zrieknite.
Zdroj: shutterstock
Aj citróny s mierou.
8. TUNIAK
Ryby sú zdravé, lenže more je znečistené. Tuniaky sa v ňom dožívajú aj štyridsať rokov a za ten čas sa v ich telách nahromadí obrovské množstvo kovov. Koncentrácie olova, kadmia a najmä ortuti sa merajú, ale „nevinné“ tam sú a budú. Preto ryby striedajte – morské medzi sebou, ako aj morské so sladkovodnými. Vyššie množstvá olova v strave na seba upozornia anémiou a neurologickými poruchami najmä u detí. Na to, aby ste sa tuniakom predávkovali, dlhodobo musíte jedávať každý druhý deň jednu porciu. A nielen tuniak vám môže vo veľkých dávkach uškodiť. Napríklad slede obsahujú histamín a tyramín, ktoré vyvolávajú migrénu.
Zdroj: Shutterstock
Tuniak je zdravý, ale nie vždy.