Prečo sú listy skvelé pre záhradu

Listy sú plné živín a minerálov, čo z nich robí kvalitné ekologické hnojivo. Perfektne sa hodia aj do kompostu vďaka obsahu uhlíka,
ktorý vyvažuje prebytočný dusík. Lístie je skvelá prírodná izolácia, ktorá ochráni vašu záhradu počas mrazov.

Ktoré listy kompostovať

✔ Najlepšie listy na kompostovanie sú také, ktoré majú nízky obsah lignínu a vyšší obsah vápnika a dusíka. Perfektné na kompostovanie sú listy z týchto stromov: jaseň, javor, ovocné stromy, topoľ, vŕba.

✘ Nevhodné na kompostovanie sú listy s vyšším obsahom lignínu a nízkym obsahom dusíka a vápnika. Niektoré listy dokonca obsahujú prírodné herbicídy, ktoré môžu zabrániť klíčeniu semien, takže tým sa radšej vyhnite. Sú to napríklad: buk, dub, cezmína, jedlý gaštan, orech čierny, eukalyptus.

Ako ich kompostovať

Kompostovanie lístia si vyžaduje istý čas, ale môžete ho urýchliť tým, že listy najskôr rozdrvíte v záhradnom drviči. Keďže celé listy sa lepia dokopy, rozdrvené ich rovnomernejšie rozložíte do kompostu.

Tri ďalšie spôsoby, ako ich využiť

1. Izolácia pre citlivé rastlinky

Niekoľkocentimetrová vrstva listov môže ochrániť citlivé rastlinky pred drsným zimným počasím. Lístím prikryte zeleninu citlivú na chlad, ako je mrkva, pór, repa či kel, a budete môcť zbierať úrodu celú zimu.

2. Vylepšenie pôdy

Pred tým, ako nasneží, pokryte záhony drveným lístím. Taká listová prikrývka ochráni pôdu pred eróziou a stratou živín. Potom na jar, keď sa sneh roztopí, zapracujte zvyšné lístie do pôdy. Pôdu to prevzdušní a pripraví na vysádzanie.

3. Vyrobte si humus

Listy môžete použiť na výrobu vlastného kvalitného humusu, ktorý sa bude podobať na mäkkú vrstvu hnijúceho lístia v lese. Nie je taký bohatý na živiny ako kompost, ale vyrobíte ho ľahšie a rýchlejšie. Vyrobte si kôš z pletiva, naplňte ho listami a tie navlhčite. Môžete ich zapracovať do pôdy na jar alebo v lete.