Benefitom jesenného vysievania je, že vedia predĺžiť sezónu v záhrade. Zároveň rastliny zasadené v tomto čase, rodia ako prvé. Takéto druhy tzv. ozimnej zeleniny sú odolné proti chladu a zime. Dokážu prežiť bez väčších problémov, ublížiť im môže silný mráz v období, kedy ešte nenapadol sneh. Ale nebojte sa, aj v takomto prípade sa dá pomôcť. Stačí prekryť záhon nejakým izolačným materiálom ako je textília alebo čečina.

Čo vysadiť na jeseň?
Čo vysadiť na jeseň?
Zdroj: shutterstock

Čo vysievať v jeseni?

Ozimný cesnak
Ideálne je sadiť jesenný cesnak. Jeho vysádzanie je u nás najrozšírenejšie. Neurobte však chybu ako mnohí iní záhradkári. Sadia ho už v septembri. Výhodnejšie je počkať čo najdlhšie, ale zároveň stihnúť to ešte pred príchodom prvých mrazov. Na jeho sadenie sú ideálne hriadky po zbere šalátu, špenátu, kapusty, prípadne uhoriek. Určite ho nesaďte na miesta po jarnom cesnaku či iných cibuľovinách. Pestovanie ozimného cesnaku je jednoduché a máte na výber z viacerých odrôd. Má dlhé vegetačné obdobie, ale tá úroda! Oplatí sa počkať.

Ozimný cesnak
Ozimný cesnak
Zdroj: shutterstock

Ozimná cibuľa
Jesenné vysádzanie cibule je jednoduché, ale treba ho dobre naplánovať. Ak máte voľné hriadky po skorých zemiakoch, šup šup zasadiť tam cibuľku. Má taktiež dlhé vegetačné obdobie, ak ju zasadíte na jeseň, dozreje počas leta, čo môže byť skôr ako tá z jarnej výsadby. Doprajte jej dostatok izolačného materiálu počas mrazov. Tak isto môžete postupovať pri jesennej výsadbe šalotky a jarnej cibuľky. Dočkáte sa jej chutnej úrody už počas jari. Na trhu sú dostupné odolné variety jarnej cibuľky, stačí si len vybrať.

Ozimná cibuľa
Ozimná cibuľa
Zdroj: shutterstock

Prezimujúci špenát
Ak vysadíte špenát neskoro na jeseň zabezpečí vám svoje chutnučké a najmä zdravé listy už skoro na jar. Plodiť bude až do leta, no musíte mu potom odstraňovať kvety, aby netvorili semená. Všetku svoju silu vloží do listov. Na prezimovanie je vhodné vysádzať ho od septembra do polovice októbra. Je dostatočne mrazuvzdorný.

Prezimujúci špenát
Prezimujúci špenát
Zdroj: shutterstock

Náročná špargľa
V prípade, ak máte dostatok miesta, skúste si do plánu jesenného vysievania zaradiť aj špargľu. Ale pozor, pretože jej pestovanie nie je jednoduché. Potrebuje aspoň dva roky, aby priniesla úrodu. Ale oplatí sa čakať, pretože potom jedna rastlina vyprodukuje viacej výhonkov.

Náročná špargľa
Náročná špargľa
Zdroj: shutterstock

Koreňová zelenina
Počas zimy sa dá pestovať práve koreňová zelenina. Jeseň je vhodný čas na výsadbu obľúbenej mrkvy a petržlenu. Ideálne miesto na ich výsadbu sú záhony po zbere letných druhov zeleniny. Podobne ako pri ozimnom cesnaku ani s jesenným siatím koreňovej zeleniny sa neunáhlite. Počkajte kľudne aj do novembra, ak bude vhodné počasie aj do decembra, aby semená vzišli na jar nasledujúceho roku.

Koreňová zelenina
Koreňová zelenina
Zdroj: shutterstock

Hrášok a bôb
Chutný a sladučký hrach budete môcť vyjedať už počas jari, ak ho vysadíte na jeseň. Skúste vysadiť aj bôb, ten vysadený v jeseni zarodí asi o mesiac skôr ako jarný.

Hrášok a bôb
Hrášok a bôb
Zdroj: shutterstock

Náš tip: Kvietky aj do ďalšej sezóny

Nezabudnite pozberať semienka letničiek, dvojročiek a trvaliek, ktoré chcete pestovať aj nasledujúci rok. Semienka nechajte preschnúť a potom ich vložte do papierových vrecúšok. Označte ich, aby ste neskôr vedeli, v ktorom vrecúšku sa aké semienka nachádzajú. Uskladnite na tmavom, suchom a vzdušnom mieste.