Môj vzťah nebol ako z romantických filmov, ale dnes už viem, že je to normálne. Zamilovanie opadlo a nastali všedné dni, keď sa mi začala zlievať práca so starostlivosťou o všetkých členov domácnosti. S Jozefom máme tri deti. Neskôr nám pribudli finančné problémy. Napriek všetkému môžem povedať, že sme mali úprimný vzťah a nerozdelili nás ani krušné chvíle, ako to dnes často býva. Neužívali sme si dovolenky v zahraničí ani spoločné radovánky, tvrdo sme pracovali, vychovali deti, starali sa o dom a záhradu. Chodila som sa starať aj o rodičov.

V najlepšom ju opustil

Deti odišli, založili si rodiny, my sme ostali v dome sami. Možno v tom čase sme sa odcudzili. Mohli sme žiť už len jeden pre druhého, no náš vzťah bol neuveriteľne chladný. A prišli sme na to, že sa už neľúbime. Manžel navrhol, aby sme sa rozviedli, ja som to nechcela. Toľko sme toho spolu prežili, máme spoločné vnúča, prečo teraz, na staré kolená? Ranil ma, hoci som cítila, že medzi nami už nič nie je. Na rozvod som nakoniec pristúpila. Veľmi rýchlo si za mňa našiel náhradu a o dosť mladšiu. Rozvod neprebiehal hladko, začalo sa nezmyselné osočovanie, naťahovačky pre majetok a nakláňanie detí na svoju stranu. Dokonca ma obvinil z nevery!

Žijem sama pre seba

Zničená rozvodom som nevedela, ako ďalej. Našťastie, dlhoročná priateľka ma zobrala na kurz šikovných rúk, kam som vôbec nechcela ísť. Veď nie som nejaká babička, aby som tam štrikovala. No zistila som, že je to skupina žien rôzneho veku, ktoré si pomáhajú, učia sa nové veci, debatujú na rôzne témy. Veľa žien malo podobný osud ako ja, i keď z rôznych príčin, no ocitli sa samy. Bola som v nemom úžase, keď som počúvala, čo všetko robia. A tak som začala aj ja robiť veci, na ktoré som počas mladosti nemala čas ani peniaze. Navštívila som kaderníčku, kozmetičku, prihlásila som sa na kurz angličtiny, chodila s priateľkami na kávu, do kina a cvičila pilates a jogu. Život si užívam plnými dúškami a venujem sa sama sebe. Nikdy som sa necítila lepšie ako v súčasnosti. Nakoniec mi ten rozvod viac dal, ako vzal. Byť sama mi teraz neprekáža.