Pre tieto malé balíčky plné čajových lístkov totiž existuje ešte veľa ďalších praktických využití.

1. Pohltí nepríjemné pachy

Čaj má úžasnú schopnosť absorbovať zápach. Mištička s niekoľkými použitými čajovými vrecúškami umiestnená v chladničke pohltí v priebehu pár dní všetky nepríjemné pachy. Rovnako dobre fungujú aj vrecká zavesené zvnútra odpadkového koša.

Ak máte doma mačacích miláčikov, môžete čajovými lístkami "lapať" zápach v ich toaletných debničkách. Stačí nimi podstielku jednoducho posypať. Predtým čaj ale najskôr nechajte vyschnúť. Použité vrecúška vám tiež pomôžu zbaviť sa zápachu na rukách po práci s cesnakom, cibuľou či rybami.

2. Dodá silu izbovým kvetinám

Ak chcete urobiť niečo pre svoje kvetinky, nemusíte hneď bežať kupovať drahé chemické hnojivo. Zahrabte do každého kvetináča niekoľko použitých čajových vrecúšok tesne pod povrch hliny. Počet zvoľte podľa veľkosti nádoby. Čaj obsahuje dusík, ktorý pôsobí ako prírodné hnojivo. Ako budete rastliny zalievať, živiny z čaju sa budú uvoľňovať do pôdy. Vrecúška je vhodné po týždni vybrať a vymeniť, aby neplesniveli.

3. Odmastí špinavý riad

Nechce sa vám máčať ruky v mastnej vode pri umývaní riadu? Naplňte špinavé hrnce alebo panvicu horúcou vodou, vhoďte do nich použité čajové vrecúška a nechajte ich tam cez noc. Čaj obsahuje kyselinu trieslovou, ktorá pomáha rozpúšťať tuky, takže riad potom ľahšie umyjete.

4. Pomôže prekryť neodstrániteľné škvrny

Ak chcete zakryť všetkému odolávajúce škvrny od jedla a pitia na bielom obruse alebo obrúskoch, doprajte im čajový kúpeľ. Naplňte veľký hrniec vodou, pridajte použité čajové vrecúška (použite 4 vrecúška čaju na každý liter vody) a varte dvadsať minút. Do vzniknutého roztoku potom látku ponorte a nechajte ju tam, kým nedosiahne požadovanú farbu.

5. Odradí domácich škodcov

Bojujete v dome či na chalupe s všetko ničiacimi hlodavcami? Potom si zapamätajte, že myši nijako zvlášť nemilujú vôňu čaju. Položte čajové vrecúška do skríň, do špajze, kuchynskej linky aj všade tam, kadiaľ sa môžu títo škodcovia dostať do vášho domu. Pre zvýšenie účinnosti ich môžete ešte pokvapkať mätovým esenciálnym olejom. Odradí nielen otravné hlodavce, ale aj celý rad ďalších domácich škodcov, ako sú pavúky a mravce. A vaša domácnosť bude navyše nádherne voňať.

6. Dodá lesk oknám a zrkadlám

Tiež vás trápia protivné šmuhy, ktoré sa vám stále nedarí vyleštiť? Vyvarte použité čajové vrecúška, hotový roztok nechajte vychladnúť, nalejte do rozprašovača a nastriekajte na okná, zrkadlá a iné sklenené povrchy. Tento čajový odvar dokonale uvoľní nečistoty, odstráni mastnotu aj odtlačky prstov. Nakoniec všetko zotrite čistou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

7. Zbaví koberce a koberčeky zápachu

Čaj vám pomôže aj vtedy, ak máte pocit, že váš starý koberec už veľmi príjemne nevonia. Schovávajte použité vrecúška v chladničke v šálke vody, kým ich nebudete mať dosť, aby ste čajom z nich pokryli celý povrch, ktorý chcete vyčistiť. Potom ich vyžmýkajte, roztrhnite a čajové lístky nechajte mierne vyschnúť, aby boli stále mierne vlhké, ale už nie mokré. Nasypte ich na koberčeky a nechajte ich tam, kým nebudú úplne suché. Potom ich len jednoducho povysávajte. Nepoužívajte ale túto metódu na svetlé koberce.

8. Upokojí podráždenú pokožku

Chladné a vlhké čajové vrecúška sú skvelý spôsob, ako prirodzene upokojiť podráždenú kožu. Stačí ich priložiť na hmyzie uštipnutie, drobnú popáleninu alebo ranku či kožu spálenú od slniečka. Miesto upokojí a podporí hojenie. V lete si môžete pripraviť aj čajový roztok, naliať ho do rozprašovača, vychladiť a potom s ním ľahko sprejovať tvár.

Osvedčený je tiež upokojujúci účinok čaju na opuchnuté boľavé oči. Stačí sparené čajové vrecúško vychladiť a na desať minút priložiť k unaveným očiam. Na takýto obklad sa hodí okrem pravého čaju tiež harmanček. Ako obklad môžete použiť aj teplé vrecúška - tie vám zasa uľavia od bolesti a rezania očí.

9. Oživí vlasy

Tak ako čaj regeneruje pleť, regeneruje aj vlasovú pokožku a povrch vlasu. Ak máte svetlé vlasy, vyskúšajte namiesto kondicionéra odvar z harmančeka, v prípade tmavých vlasov zvoľte čierny čaj, vlasy odvarom prelejte najlepšie po umytí. Čajová kúra im dodá lesk a potrebné živiny.

10. Poslúži pre antioxidačný kúpeľ

Čaj nielen regeneruje, ale obsahuje aj antioxidanty, takže teplý čajový kúpeľ je skvelý aj pre pokožku celého tela. Buď zaveste použité vrecúška cez kohútik a nechajte cez ne tiecť vodu, alebo ich hoďte priamo do vody, aby ste si pripravili výživný kúpeľ. Môžete použiť napríklad aj zelený čaj s jazmínom, ktorý tonizuje telo a uvoľňuje myseľ, dokáže zmierniť únavu a potlačiť stres.