Reklama

7 príznakov, že vaša pečeň nie je v poriadku: Nenapadlo by vám, že sa to prejaví práve TAKTO

Pečeň nebolí. To však neznamená, že chorá o sebe nedá vedieť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Existuje oveľa viac signálov, ako len žltý nádych pokožky, ktoré nás upozorňujú, že s našou pečeňou nie je všetko v poriadku.

Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov v tele, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v detoxikácii, metabolizme a ukladaní živín. Pečeň je umiestnená v pravej hornej časti brucha, tesne pod bránicou. Je to najväčší vnútorný orgán v tele a zaberá priestor od pravej strany pod rebrami až po stred brucha. Väčšina pečene sa nachádza v pravej polovici tela, ale časť jej dolnej časti siaha aj do ľavej strany. Keď pečeň nie je v poriadku, môže to mať vážne následky na celkové zdravie. Tieto príznaky vám môžu pomôcť odhaliť problémy včas, predtým ako sa ochorenie pečene zhorší. Ak si všimnete niektorý z nasledujúcich príznakov, neváhajte navštíviť lekára.

Zdroj: Shutterstock

Záhadné príznaky: S chorou pečeňou si ich nespájate

Anketa

Ako najlepšie chrániť pečeň pred poškodením?

  • Obmedziť konzumáciu alkoholu a prestať fajčiť38%
  • Pravidelne konzumovať antioxidanty a piť dostatok vody9%
  • Udržiavať zdravú váhu a pravidelne cvičiť19%
  • Vyhýbať sa toxínom a nekonzumovať lieky bez predpisu33%

Hlasovanie bolo ukončené

1. Svrbenie tela a problémy s pečeňou

Zdroj: Shutterstock

Chorá pečeň príznaky: Pokožka svrbí aj vtedy, keď je žlč v krvi a to dôsledkom nefunkčnosti pečene.

Pravdepodobne nebudete brať vážne svrbenie kože, kým sa neobjaví nejaká tá vyrážka. Ale pokožka svrbí aj vtedy, keď je žlč v krvi a to dôsledkom nefunkčnosti pečene. Keď je žlčovod blokovaný, žlč preteká späť do krvného obehu a tá sa potom hromadí pod kožou a spôsobuje svrbenie.

2. Pavúčie cievy

Zdroj: Shutterstock

Chorá pečeň príznaky: Angiómy sú malé cievky – kapiláry podobné pavučine viditeľné voľným okom pod kožou sú spôsobené vyššími hladinami estrogénu, čo naznačuje, že pečeň nevie metabolizovať správne hormóny.

Angiómy sú malé cievky – kapiláry podobné pavučine viditeľné voľným okom pod kožou. Sú spôsobené vyššími hladinami estrogénu, čo naznačuje, že pečeň nevie metabolizovať správne hormóny. Tieto nevzhľadné žily sa často objavujú na tvári a nohách kvôli zväčšeniu cievneho systému.

3. Modriny a škrabance

Zdroj: Shutterstock

chorá pečeň príznaky: Pozor na modriny, ktoré vznikajú pri akomkoľvek jemnom buchnutí.

Ak zistíte, že pri poranení hneď krvácate a to veľmi ľahko a krv sa z vás neprimerane valí, môže to znamenať, že pečeň už nie je zdravá. Platí to aj pri modrinách, ktoré vznikajú pri akomkoľvek jemnom buchnutí. Je to spôsobené tým, že proteíny, ktoré potrebujeme na zrážanie krvi, sa už nevyrábajú v dostatočnom množstve.

4. Zápach z úst

Zdroj: Shutterstock

Chorá pečeň príznaky: Zlý dych naznačuje rôzne zdravotné problémy napríklad angíny, zápaly dýchacích ciest, ale aj ochorenie ďasien, no tiež poškodenie pečene.

Zlý dych naznačuje rôzne zdravotné problémy napríklad angíny, zápaly dýchacích ciest, ale aj ochorenie ďasien, no tiež poškodenie pečene. Poznáme ho ako sladký pach z úst – ovocný, pižmový dych, ktorý je spôsobený vysokým obsahom dimetylsulfidu, ktorý sa vyskytuje v krvi, keď trpíte cirhózou pečene.

5. Škvrny a hyperpigmentácia na tvári

Zdroj: Shutterstock

Chorá pečeň príznaky: Neprirodzene hnedá pigmentácia na tvári môže nastať vtedy, ak je pečeň pomalá a nefunguje tak, ako by mala.

Neprirodzene hnedá pigmentácia na tvári môže nastať vtedy, ak je pečeň pomalá a nefunguje tak, ako by mala. Keď pečeň nefunguje správne, zvyšuje sa v tele estrogén. Ten spôsobuje, že látka označovaná ako tyrozináza, enzým obsahujúci meď, produkuje viac melanínu (pigmentácia kože) a spôsobuje škvrny na tvári alebo na celom tele.

6. Červené palmy

Silné začervenanie dlaní vysvetľuje ochorenie hlavného filtračného orgánu. Niekedy sa aj chodidlá červenajú, pretože sa zvyšuje teplota v zmenených oblastiach. Sčervenanie sa vysvetľuje zvláštnosťou štruktúry končatín, ktoré sú ovplyvnené nadbytkom hormónov. Nezdravá pečeň ich nespracuje dobre a krvný obeh sa mieša na samotnom povrchu paliem. Červená farba zmizne po stlačení a po uvoľnení sa objaví.

7. Únava a nedostatok koncentrácie

Zdroj: Shutterstock

Chorá pečeň príznaky: Keď je krv preťažená toxínmi, čo je následok nefungujúcej pečene, môže to ovplyvniť aj mozog.

Ak zaznamenávate v práci čoraz väčší problém so sústredením, nemusí ísť o rozptýlenie internetom a videami, ale o skutočný príznak nezdravej pečene. Lebo dve najvýznamnejšie funkcie pečene sú detoxikácia a energizácia tela.

Keď je krv preťažená toxínmi, čo je následok nefungujúcej pečene, môže to ovplyvniť aj mozog. Ten spomalí metabolizmus a nedostatok energie spôsobí únavu a pokles výkonu. Môže sa to dokonca prejaviť aj v jemných príznakoch zábudlivosti alebo až v mega rozmeroch ako je upadnutie do kómy.

Kde bolí pečeň?

Zdroj: Shutterstock

Na preťaženú pečeň spraví dobre priloženie termofóru.

Zlyhanie pečene: Príznaky, ktoré netreba prehliadnuť

Zdroj: Shutterstock

Pečeň ohrozuje aj cukrovka druhého typu.

Príznaky zlyhania pečenie sú vážnym indikátorom pokročilého poškodenia pečene. Medzi najzávažnejšie patrí opuch brucha, krvácanie z ďasien alebo nosa, zmätok alebo zhoršená schopnosť sústrediť sa. Ak sa tieto príznaky objavia, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože zlyhanie pečene môže byť život ohrozujúce.

Náš podcast o jedle a zdraví poznáte?

Ako si chrániť pečeň: 7 tipov pre zdravú pečeň

Pečeň je nepochybne jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele. Je zodpovedná za detoxikáciu, metabolizmus, ukladanie živín a produkciu žlče. Preto je mimoriadne dôležité venovať jej náležitú starostlivosť. Správna strava, životný štýl a pravidelná prevencia môžu pomôcť udržať pečeň zdravú a v dobrej kondícii. Tu je niekoľko efektívnych spôsobov, ako si ochrániť pečeň:

Zdroj: Shutterstock

Pečeň môžete posilniť aj správnym jedálničkom.

1. Obmedzte konzumáciu alkoholu
Alkohol je jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k poškodeniu pečene. Dlhodobé a nadmerné pitie alkoholu môže viesť k cirhóze pečene a iným vážnym ochoreniam. Ak chcete chrániť svoju pečeň, snažte sa piť alkohol v rozumných množstvách alebo ho úplne obmedziť. Ak sa rozhodnete piť, dodržiavajte odporúčanú dennú dávku – pre ženy je to maximálne jeden drink denne.
2. Zdravá strava plná antioxidantov
Vaša pečeň bude šťastná, ak jej poskytujete vyváženú stravu bohatú na antioxidanty. Potraviny ako čerstvé ovocie (bobuľoviny, citrusy), zelená listová zelenina (špenát, kapusta), avokádo, orechy, červené víno (v malých množstvách) a zelený čaj pomáhajú chrániť pečeň pred oxidačným stresom a zápalom. Takéto potraviny znižujú riziko poškodenia pečene a podporujú jej správne fungovanie.
3. Pite dostatok vody
Dostatočný príjem vody je nevyhnutný pre správne fungovanie pečene. Pečeň sa podieľa na detoxikácii organizmu a na tento proces potrebuje veľa vody. Pravidelný pitný režim pomáha nielen pečeni, ale aj celkovému zdraviu. Ideálne je piť minimálne 8 pohárov vody denne a vyhýbať sa sladeným nápojom, ktoré zaťažujú pečeň.
4. Udržujte si zdravú váhu
Obezita je jedným z najväčších rizikových faktorov pre pečeňové ochorenia, ako je nealkoholová tuková pečeň. Tento stav môže viesť k zápalu pečene, čo v konečnom dôsledku môže viesť k cirhóze alebo zlyhaniu pečene. Udržanie zdravej váhy prostredníctvom vyváženej stravy a pravidelnej fyzickej aktivity je kľúčom k prevencii poškodenia pečene.

Zdroj: Shutterstock

Ak schudnete 10% svojej hmotnosti, ako prvá začne chudnúť pečeň.

5. Vyhýbajte sa toxínom
Toxíny môžu poškodiť pečeň, a preto je dôležité minimalizovať vystavenie škodlivým látkam. Vyhnite sa nadmernému používaniu chemických čistiacich prostriedkov, pesticídov a toxických látok, ktoré môžu preniknúť do organizmu. Nosenie rukavíc pri práci s chemikáliami a starostlivosť o čistý vzduch v domácnosti môže pomôcť obmedziť kontakt s toxínmi.
6. Pravidelne cvičte
Pohyb a pravidelný šport sú nevyhnutné pre zdravie pečene. Cvičenie pomáha zlepšiť metabolizmus a podporuje detoxikáciu. Pravidelný pohyb, ako chôdza, beh, joga alebo plávanie, zlepšuje krvný obeh, čo znamená, že pečeň dostáva viac kyslíka a živín, ktoré potrebuje na správnu funkciu.
7. Nekonzumujte lieky bez lekárskeho predpisu
Niektoré voľne predajné lieky môžu mať nepriaznivý vplyv na pečeň, najmä ak sú užívané dlhodobo alebo vo vysokých dávkach. Preto je dôležité, aby ste sa vždy poradili s lekárom pred užívaním akéhokoľvek lieku, a to aj voľne predajného. Zvlášť opatrní buďte pri užívaní liekov proti bolesti (ako paracetamol), ktoré môžu pečeň zaťažovať, ak sa užívajú v nadmernom množstve.
8. Prestaňte fajčiť
Fajčenie môže zhoršiť funkciu pečene, pretože toxíny z cigariet môžu zhoršiť schopnosť pečene detoxikovať organizmus. Okrem toho fajčenie prispieva k poškodeniu pečene a zvýšenému riziku rakoviny pečene. Prestať fajčiť môže výrazne zlepšiť zdravie vašej pečene.

Autor článku

Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.