Každý už vie, ako sa má správať, ak v týchto dňoch musí opustiť svoj domov, aby ochránil seba aj iných. Dôležité je ale tiež, čo po tieto dni jedávate, aby ste si posilnili imunitu a udržali sa zdraví. Pri zostavovaní jedálnička na tieto dni obzvlášť platí, aby ste jedávali potraviny, ktoré nezaťažujú organizmus, ale naopak, posilňujú imunitu. A, samozrejme, veľmi dôležitý je aj pitný režim., najmä ak nebodaj máte zvýšenú teplotu a potíte sa.

Čo je vhodné piť

Najlepšia je obyčajná voda alebo bylinkové čaje, napríklad zo šalvie, mäty, medovky či zázvou, a taktiež prírodné minerálky, ktoré dopĺňajú telu dôležité minerálne látky (horčík, vápnik, draslík alebo fluór). Ak patríte k tým, ktorí mlieko a mliečne výrobky znášajú bez ťažkostí, môžete ho piť aj v tomto období. Mlieko a mliečne produkty zásobujú telo nevyhnutným vitamínom D, ktorý pomáha telu zbaviť sa infekcie. Jogurt je navyše zásobárňou probiotík, ktorá vyladí čreva do rovnováhy, a pomôžu tak lepšie bojovať proti infekcii.

Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Zdroj: Shutterstock.com

Čo je vhodné jesť

Vývar je TOP

Silný slepačí (kuracie) alebo hovädzí vývar, v ktorom uvaríte koreňovú zeleninu, je vynikajúci pomocník. Zelenina dodá telu vitamíny a minerály, mäso zasa bielkoviny, ktoré pomáhajú telu pri zotavovaní. Horúci vývar pomôže pri uvoľňovaní upchatého nosa.

Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Zdroj: Shutterstock.com

Zázvor

Zázvor je antivírusovým kráľom. Kúpte si ho do zásoby a uchovávajte v chladničke. Čerstvý kúsok zázvoru môžete cmúľať pri bolestiach hrdla, nastrúhaný a uvarený pite ako čaj.

Cesnak

Cesnak je výborným prírodným antibiotikom. Stimuluje potenie, podporuje čistenie dýchacích ciest, zlepšuje odkašliavanie. Tepelnou úpravou však stráca svoju účinnosť.

Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Zdroj: Shutterstock.com

Zelenina a ovocie

Zámerne dávame ovocie na druhé miesto, pretože obľúbené citrusy môžu byť do práve precitliveného žalúdka príliš agresívne a takisto sa nemajú rady s niektorými liekmi. Skúste najprv niečo chuťovo neutrálne, napríklad banány, strúhané jablká alebo kokosové mlieko, a pridajte k tomu štipku kurkumy.

Hovädzie mäso

Zinok je jednou z látok, ktoré podporujú imunitu. Hovädzie mäso je jedným z bohatých zdrojov zinku. Ak nie je mäso vôbec súčasťou vášho jedálnička, dajte si sušené (a namočené) marhule, tekvicové či slnečnicové semienka alebo orechy. Alebo smoothie z nich.

Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Zdroj: Shutterstock.com

Grapefruit

Prirodzene protivírusový účinok majú kvapky z grapefruitových jadier. Dostanete ich v lekárni. Stačí nakvapkať pár kvapiek do vody a vypiť. Kvapky tiež poslúžia ako éterický olej s dezinfekčným účinkom do aromalampy a kvapkanie na handričku či papierovú vreckovku alebo hubku sa dajú použiť na dezinfekciu miest, ktorých sa dotýkate. Pár ich nakvapkajte tiež na svoju kefku na zuby.

Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Čo je vhodné jesť a piť počas pandémie?
Zdroj: Shutterstock.com


Toto radšej vynechajte!

Alkohol a kofeín

Alkohol aj kofeín dehydrujú telo, čo si v období horúčky rozhodne neželáte. Nedostatok tekutín navyše vedie k vysychaniu slizníc a zahusťovanie hlienu, čo môže zhoršovať vašu nádchu alebo kašeľ. Alkohol navyše znižuje funkciu imunitného systému.

Priemyselne spracované potraviny

Možno máte po ruke nejaké konzervy alebo instantné polievky, pokiaľ to ide, jedzte čerstvé potraviny. Tie instantné obsahujú spravidla nadbytok soli, ktorá tiež môže spôsobiť dehydratáciu. Rovnako tak často obsahujú nadbytok rafinovaných cukrov a tie zasa zhoršujú zápal. Samozrejmosťou je nepiť sladené nápoje, limonády alebo džúsy. Možno máte pocit, že z džúsov v krabici do seba dostanete veľa vitamínu C. To možno áno, oveľa väčšiu službu vám ale urobí ovocie. Džúsy sú plné cukru.

Mastné jedlá a tie, ktorá dráždia žalúdok

Mastné jedlá, vyprážané jedlá, korenené jedlá alebo ťažšie stráviteľné celozrnné pokrmy - to všetko môže počas virózy podráždiť váš žalúdok. Tu ale budete musieť aj trochu popremýšľať, čo nerobí dobre práve vám. Niekomu neurobí dobre silný zázvorový čaj, inému môže podráždiť žalúdok príliš veľa kyslého ovocia, napríklad citrusov, ktoré zase ale počas nachladnutia konzumujeme kvôli vitamínu C. Rovnako individuálne ľudia znášajú mliečne výrobky, niekomu vyhovuje piť napríklad teplé mlieko s medom, iní sa po ňom cíti zahlienení.