Ak vás trápi úporná bolesť hlavy, sú lieky proti bolesti na mieste, aby sa problémy ešte viac nezhoršili. Ale čo keď zvyšujeme dávky liekov preto, že máme pocit, že už nepomáhajú ako predtým? Potom je niečo zlé, rovnako ako keď ich bez rozmýšľania kombinujeme. Akým chybám sa vyhnúť? Toto naozaj nerobte!

Čím väčšia bolesť, tým viac piluliek

Niektorí ľudia sa často mierne predávkujú liekmi proti bolesti v domnení, že proti väčšej bolesti je potrebných viac piluliek. Viac piluliek bolesť nezmierni, naopak môžu sa znásobiť negatívne účinky liekov. Liek potrebuje čas, aby sa prejavil, ak nezaberie, je potrebné navštíviť lekára. Na druhej strane, nemá zmysel si brať menšiu ako odporúčanú dávku v domnení, že by to mohlo stačiť.

Chrípku sprevádzajú bolesti hlavy, svalov, horúčka a vyčerpanie.
Chrípku sprevádzajú bolesti hlavy, svalov, horúčka a vyčerpanie.
Zdroj: Shutterstock

Čím viac rôznych prípravkov na bolesť, tým lepšie

 K predávkovaniu dochádza aj v prípade, že skombinujete viac rôznych voľne predajných liekov, ktoré obsahujú rovnakú účinnú látku. Je potrebné starostlivo čítať príbalové letáky a vždy voliť len jeden liek.

Lieky proti bolesti s ostatnými liekmi nijako nereagujú

Predstava, že lieky proti bolesti nijako nekolidujú s užívaním iných liekov, je nebezpečná. Niektoré lieky spôsobia v súčinnosti s inými negatívne vedľajšie účinky, preto je dobré informovať sa v lekárni. A váš lekár by mal od vás vedieť, ktoré ďalšie lieky alebo výživové doplnky beriete. Pozor napríklad na lieky proti nachladnutiu, niektoré existujú mimo paracetamolu alebo ibuprofenu ako bežné lieky na bolesť.

Pikantný koreň redukuje riziko srdcového infarktu, aterosklerózy a tlmí bolesti hlavy
Pikantný koreň redukuje riziko srdcového infarktu, aterosklerózy a tlmí bolesti hlavy
Zdroj: Shutterstock

S liekmi na bolesť nie je problém riadiť auto

Existujú lieky, ktorých užívanie ovplyvňuje pozornosť, preto by sa človek mal vyhnúť činnostiam, ktoré ju vyžadujú. Ak teda užívate lieky na bolesť, vyvarujte sa riadenie auta alebo manipulácie s nebezpečnými prístrojmi - týka sa to len niektorých z nich, ale ľudia toto riziko bežne podceňujú.

Môj liek proti bolesti na predpis pomôže aj niekomu inému

Poskytovanie liekov na predpis iným ľuďom nie je bezpečné nikdy. Tieto lieky boli predpísané iba vám a môžu iným ľuďom ublížiť. Neviete, čo ďalšie užívajú a aké majú alergie.

Takto to radšej neskúšajte!
Takto to radšej neskúšajte!
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Po dátume spotreby liek neublíži, v najhoršom len nezaberie

Zhromažďovanie liekov s uplynutou záručnou lehotou naozaj neodporúčame. Pri ich použití sa môže človek dostať až na pohotovosť.  Lieky po záručnej leohte vracajte do lekárne radšej ihneď. Inak sa môže stať, že ich užijete omylom.

Pilulku si môžem deliť, ako potrebujem

Rozdeľovať sa môžu iba pilulky, ktoré majú deliacu čiaru, tie bez čiarky sa nemajú rozdeľovať vôbec. Navyše sa vám pravdepodobne aj tak nepodarí rozdeliť pilulku na rovnaké časti, a strácate tak kontrolu nad množstvom užitého lieku.