Fíha, toto sú najčastejšie triky výrobcov potravín! O niektorých ste netušili, takto nás klamú?
17. 3. 2024, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:26)

Zdroj: Shutterstock
Výrobcovia potravín stále siahajú po rôznych trikoch, aby potraviny vyzerali väčšie alebo chutnejšie. Je dobré vedieť, o čo ide, a nenaletieť. Mimochodom, aj tým ušetríte peniaze!

Veľa ľudí je ochotných priplatiť si za lepšie potraviny. Ale výrobcovia túto túžbu po dobrej kvalite poznajú a zneužívajú to, aby nás tak trochu podviedli. Prečo? Oni ušetria a my máme dobrý pocit, že sme si kúpili lepšie potraviny a urobili niečo pre zdravie.
Trik s náhradou mlieka
Čo ľudia s laktózovou intoleranciou objavili pre seba, sa dnes stáva trendom aj pre iných. Regály v obchodoch sa čoraz častejšie zapĺňajú rastlinnými mliekami, ako je sójové, mandľové, konopné, ovsené alebo ryžové. Okrem zŕn orechov alebo semienok používajú rôzne dochucovadlá a olej a zdravé mlieko je na svete. Stojí oveľa viac ako bežné, pritom veľkú časť tvorí voda. Preto sú v skutočnosti oveľa lacnejšie ako bežné mlieko a výrobcovia iba využívajú nový trend.
Zdroj: Shutterstock
Rastlinné mlieko nemusí byť automaticky zdravšie.
Náš tip, ako sa nenechať oklamať
Oveľa lacnejšie vás vyjde domáce rastlinné mlieko – zoberte orechy alebo obilniny, vodu a výkonný mixér a máte rastlinné mlieko.
Trik s celozrnným pečivom
Tento je asi najznámejší. Ide o to, že celozrnné produkty sú čoraz obľúbenejšie a napokon aj zdravšie. Ale celozrnná múka je drahá. Výrobcovia nás klamú tak, že dávajú jačmenný sladový extrakt z bielej múky a ten zafarbuje pečivo natmavo. V obchode je preto ťažké rozoznať falošné pečivo od skutočne celozrnného. Aspoň na prvý pohľad.
Zdroj: Shutterstock
Hnedé pečivo nie je celozrnné.
Náš tip, ako sa nenechať oklamať
Ak chcete skutočne celozrnný výrobok, musíte čítať zloženie. Ak nie je nikde označený, tak ide len o hnedé pečivo bez benefitov.
Trik s objemom
Rastlinné vlákna z bambusu, zo zemiakov, z citrónov a podobne sú u výrobcov veľmi obľúbené. Nájdete ich aj vo výrobkoch, kde by ste to nečakali, napríklad v smotanovom syre, dipoch, peste, klobásach, omáčkach či tortellinách. Pomleté vlákna sa zmiešajú s vodou na kašovitú konzistenciu bez chuti a potom primiešajú do produktu ako výplň. Tým sa nakoniec zväčší objem výrobku a výrobca ušetrí na cenných zložkách, ktoré nahrádza vodou. Často sa využíva ryža, quinoa, amarant a podobne, ktoré nafúknu potraviny a tie sa potom môžu predávať za 10-násobne vyššiu cenu.
Zdroj: Shutterstock
Nafúknutý objem napríklad u smotanových nátierkach sa dosiahne aj takto: Pomleté vlákna sa zmiešajú s vodou na kašovitú konzistenciu bez chuti a potom primiešajú do produktu ako výplň.
Náš tip, ako sa nenechať oklamať
Tu nezostáva nič iné, len čítať zloženie alebo kupovať u overených predajcoch.
Farbiaci trik
Olivy sú neoddeliteľnou súčasťou taniera s predjedlami, ale pokiaľ ide o zelené a čierne olivy, názory sú rôzne. Vedeli ste, že mnohé z čiernych plodov boli zelené? Zberajú sa nezrelé a farbia sa načierno soľami železa. To, či bol použitý tento trik, rozpoznáte len tak, ak je uvedený v zložení E579 – glukonát železnatý alebo niekedy aj laktát železnatý. Používa sa ako stabilizátor farby pri čiernych olivách, konzervovanej fazuli, hrášku. Nájdeme ho aj v ovocných šťavách alebo v instantných potravinách, alebo potravinových doplnkoch. Mimochodom, olivy tmavnú, ak dlhšie visia na strome a sú vystavené slnku.
Zdroj: Shuttestock
Mnohé čierne olivy boli zelené. Zberajú sa nezrelé a farbia sa načierno soľami železa.
Náš tip, ako sa nenechať oklamať
Ak uvidíte v zložení E579 – glukonát železnatý, olivy nedozreli na strome, ale sú nafarbené.
Glutamátový trik
Glutamát ako zvýrazňovač chuti má za sebou veľmi zlé obdobie. Ako jeden z mála sa dostal do nemilosti, a preto výrobcovia našli spôsob, ako nás oklamať. Namiesto glutamát je napísaný kvasnicový extrakt. To znie tak prirodzene, ale je to zvýrazňovač chuti, ktorý nemusí byť označený. Namiesto toho môžu výrobcovia propagovať, že nepoužívajú zvýrazňovače chuti. A to napriek tomu, že extrakt z kvasníc a glutamát majú spoločný základ – kyselinu glutamátovú.
Zdroj: Shutterstock
Kyselinu glutamátovú nájdete aj v čipsoch.
Náš tip, ako sa nenechať oklamať
Neverte ani kvasnicovému extraktu, hoci sa zdá byť ako niečo prírodné, ide o umelé dochucovadlo.