Spomeniete si pri kašli a boľavom hrdle na zásobu byliniek v špajze? Zíde sa! „Mnohé prípravky neobsahujú len samotnú účinnú látku, ale celú skupinu látok. Nie pri každej sa dá preukázať požadovaný účinok. Isté však je, že ako zmes účinkujú komplexnejšie,“ hovorí farmaceutka docentka PharmDr. Lenka Tůmová, CSc. No okrem vitamínov, minerálov, antioxidantov, flavonoidov, enzýmov či hormónov s priaznivými účinkami proti chorobe do seba čajom lejete napríklad alkaloidy, látky s výrazným až toxickým účinkom na organizmus. Nič sa nedeje, ak práve... „Všetkého veľa škodí a to platí aj pri bylinkách. Mnoho z nich je zdraviu prospešných, ale vo väčších množstvách sú škodlivé. Závisí od druhu i od zdravotného stavu človeka,“ pripomína výživová odborníčka Petra Pavuková.

Naučte sa čajovú vedu
Naučte sa čajovú vedu
Zdroj: shutterstock

Ovplyvňujú pečeň

Kedy sa to dobré v nich môže obrátiť proti vám? „S nežiaducimi účinkami sa stretávame pomerne zriedka. Väčšinou len s možnou alergickou reakciou. Pri prípravkoch s vyššou koncentráciou účinných látok riziko stúpa,“ vysvetľuje farmaceutka, čo hrozí pri predávkovaní. Účinky rôznych bylín sa totiž môžu vzájomne posilňovať alebo potlačovať. Niektoré druhy sa preto nesmú kombinovať. Okrem alergie by hrozilo ťažšie dýchanie, hnačky, kŕče v bruchu, v extrémnom prípade dokonca poškodenie pečene, žalúdka, obličiek či narušenie rovnováhy hormónov. Ak ste zdravé a nepreháňate to, nemusíte sa obávať. Riziko zjemníte pitím zmesi viacerých druhov bylín. A nezabudnite, že nikdy nie jeden druh pravidelne a dlhodobo.

Zázvor účinky znásobuje

Pozor na osvedčené poistky do čaju proti chrípke. Ak sa potrebujete rýchlo vypotiť, oceníte ich. No nie vtedy, ak máte vysokú hladinu tukov v krvi. Zázvor znásobuje účinok byliny. Pri zápaloch je vhodný, lebo telo povzbudzuje rýchlejšie sa zbaviť škodlivín. Urýchľuje metabolizmus aj krvný obeh a látky z bylín sa účinnejšie dostanú do systému. „Odporúčaná povolená dávka zázvoru je v Amerike päť gramov na deň, u nás limity neexistujú,“ hovorí Petra Pavuková. Na vrchovatú lyžicu sypaného čaju pridajte pre istotu maximálne jednu lyžicu strúhaného koreňa zázvoru. Ak užívate prípravky na znižovanie cholesterolu, nekonzumujte ho radšej vôbec.

Čo piť k liekom

Liečite sa okrem čaju tabletkami z lekárne? Aj to si premyslite. „Bylinky môžu vzájomne reagovať s ďalšími liečivami. Nie je to príliš pravdepodobné, ale ani nemožné,“ zvažuje docentka Tůmová. Napríklad túžobník obsahuje kyselinu salicylovú, prírodnú formu látky v tabletke proti bolesti hlavy a horúčke z lekárne. Ak si ich dáte súčasne, riskujete predávkovanie rovnajúce sa dvom pilulkám užitým po sebe. Niektoré bylinky môžu tiež padnúť zaťažko, ak si liečite srdce či cukrovku. Ligurček a rozmarín sa pohrajú s tlakom, šalvia zas ovplyvní hladinu cukru v krvi. Sú však aj bylinky bezpečné vo všetkých prípadoch. Zväčša ich poznáme od starých mám. Všeliek harmanček, nechtík či bazu v normálnom množstve môže každá. Ak nie ste alergická. Vždy sa radšej poraďte s lekárom, ktorý vám lieky predpísal.

Pri šípkach nie sú známe nežiaduce účinky, ale stačí, ak vypijete dve šálky denne.
Pri šípkach nie sú známe nežiaduce účinky, ale stačí, ak vypijete dve šálky denne.
Zdroj: shutterstock

Jemné vyladenie

Aj nevinné bylinky treba zalievať opatrne. „Žiaden bylinkový čaj neodporúčam piť v nadmernom množstve. Môže to byť nebezpečné. Mnohé sú vo väčších množstvách škodlivé. Najjednoduchšie pravidlo je – menej je viac. Pri každom čítajte dávkovanie na obale,“ radí výživová odborníčka. Robte malé pauzy v užívaní bylinných prípravkov. Ak si na ne telo zvykne, bude sa mu bez nich ťažšie pracovať. Podobne ako pri viacerých liekoch. Bylinky majú orgánom pripomenúť, ako správne fungovať. „Laicky sa vraví, že harmonizujú. Jednoznačnou nevýhodou zostáva pomerne málo informácií o bezpečnosti užívania liečiv prírodného pôvodu v tehotenstve a počas dojčenia,“ uzatvára farmaceutka. Týka sa to aj malých detí a starých ľudí.

Čo si treba všímať

V minulosti sa v čajoch našli nebezpečné chemické látky ako pesticídy či plasty. Je čaj z chránenej prírody lepší? Aj na poli, ktoré sa nestrieka, môžu byť pesticídy v pôde, spodnej vode alebo prenikať zo susedstva. Radšej sledujte, ako zmes vo vrecúšku vyzerá. Bylina má mať sviežu a medovú vôňu. Pri dotyku by sa byliny nemali rozpadnúť na prach. „Dnes nerozoznáte kvalitný čaj podľa toho, či je sypaný alebo vo vrecúšku. Je dôležité vedieť, odkiaľ pochádza, a poznať jeho čerstvosť. Nemal by byť starší ako jeden rok. Nakupujte ho u predajcov, ktorí čajom rozumejú,“ odporúča Petra Pavuková.

Aj vo vrecúšku je kvalitný čaj a, naopak, ten sypaný môže byť nekvalitný.
Aj vo vrecúšku je kvalitný čaj a, naopak, ten sypaný môže byť nekvalitný.
Zdroj: shutterstock

Pozor!

Ak ste tehotná, zvažujte dôkladnejšie. Účinky mnohých rastlín môžu zasahovať plod či priebeh tehotenstva. „Kým alchemilka znižuje riziko potratu a nemá nepríjemné účinky ani pri dlhodobom užívaní, čaj z malinových listov odporúčame až po prvom trimestri. Nebezpečná je aj šalvia. Vyvarujte sa detoxikačných a redukčných čajov, ktoré spôsobujú hnačku a môžu dehydrovať. Mäta na upokojenie žalúdka sa považuje za bezpečnú bylinku,“ ozrejmuje Petra Pavuková.

Okrem tehotných sú neprebádanou skupinou v testoch vplyvu bylín na organizmus deti do troch rokov. Malým bylinkové čaje doprajte len výnimočne. „Môžu vyvolať alergickú reakciu. Týka sa to hlavne detí, ktoré majú pokrvných príbuzných trpiacich akoukoľvek formou alergie,“ pripomína pediatrička MUDr. Monika Antošová. Ide najmä o rizikový harmanček, levanduľu, medovku a šalviu. Iná možnosť? „Zelený čaj obsahuje antioxidanty. Vo väčších množstvách však môže mať nežiaduce účinky. Navyše obsahuje kofeín. Až do predškolského veku naň deti reagujú veľmi citlivo. Do ôsmich rokov najviac dve šálky týždenne,“ odporúča pediatrička MUDr. Iveta Kostelníková do troch rokov uprednostniť špeciálne detské čaje alebo čistú vodu.

Zdravá rada

Bezpečné bylinky nekombinujte s inými. Tie sporné vždy áno. Vypite najviac dve šálky denne, malé deti dve šálky týždenne a nie dlhšie ako tri mesiace. Vždy dodržte obmedzenie a dávkovanie uvedené na obale. Vyhnete sa tak nežiaducim účinkom.

Tieto sú o. k.
jahoda, ríbezľa, malina, šípky, baza, medovka, harmanček, nechtík, čakanka, fenikel, hluchavka, ibiš, očianka, skorocel. Pri týchto plodoch nie sú známe nežiaduce účinky. Ani tak to s pitím nepreháňajte. Pozor, najmä harmanček a fenikel sú silné alergény!