Prehnali ste to s jedlom alebo vás trápi cestovná nevoľnosť? Máme pre vás prvú POMOC z prírody!
21. 7. 2024, 7:00

Zdroj: Shutterstock
Ak nie ste práve stúpenkyňa chémie z obchodu, ste na správnom mieste. Máme pre vás tipy na bylinky, ktoré vám budú nápomocné počas celého leta.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Naším letným bylinkovým seriálom vás sprevádza fytoterapeutka s 20-ročnou praxou PhDr. Miriam Latečková, ktorá je terapeutka čínskej medicíny.Nájdete ju aj na www.babickinebylinky.sk.
Žalúdočná nevoľnosť nás dokáže občas pekne potrápiť. Stane sa, že to s porciami či kombináciou jedla preženieme a pôžitok z jeho konzumácie v niektorých prípadoch môže vystriedať bolesť brucha, kŕče, plynatosť, hnačka alebo až pocity na zvracanie. Nepríjemné je to pri pokazenom žalúdku z exotického jedla na dovolenke, ale aj počas samotnej cesty na dovolenku. Hlavne detský žalúdok môže byť citlivejší pri dlhých presunoch autom či lietadlom. Samostatnou kategóriou je aj tehotenská nevoľnosť. Vo všetkých prípadoch nevoľnosti, nech už je dôvod akýkoľvek, si môžeme opäť pomôcť tým, čo nám ponúka príroda v podobe svojich darov.
Bylinky pri problémoch s nevoľnosťou
Mäta pieporná – v medicíne sa mäta využíva vďaka obsahu mentolu. Má antiseptický, upokojujúci a osviežujúci účinok. Povzbudzuje trávenie a tvorbu žalúdočných štiav. Je to bylinka, doslova objavená na problémy súvisiace s nevoľnosťou – či už ide o tehotenskú, cestovateľskú nevoľnosť alebo nevoľnosť pri problémoch s trávením po jedle. Uvoľňuje kŕče, koliky a zmierňuje plynatosť, zastavuje hnačky. Ak nemáte možnosť urobiť si pri cestovaní mätový čaj, úplne postačí, ak budete žuť čerstvé mätové lístky, ktoré navyše osviežia dych. Zlepšuje chuť do jedla u starších ľudí.
Ďumbier lekársky (zázvor) – účinný pri črevných a žalúdočných infekciách, zmierňuje čkanie, reflux, ako aj žalúdočnú nevoľnosť. Plátok zázvoru môžeme cmúľať v ústach alebo nadrobno nakrájaný zázvor zaliať horúcou vodou ako čaj. Pri cestovaní zvoľte praktické zázvorové cukríky alebo kúsky kandizovaného sušeného zázvoru.
Masticha – je živica, ktorá sa získava zo stromu pistacia lentiscus. Chioská masticha je označenie pre živicu získanú zo stromov, ktoré sa pestujú výlučne na gréckom ostrove Chios. Sú známe nielen jej účinky pri ochoreniach ústnej dutiny, ale známa je aj vďaka svojim blahodarným účinkom na tráviaci trakt. Je schopná zabiť baktériu Helicobacter pylori, ktorá vie naše trávenie poriadne potrápiť a spôsobiť tak rôzne druhy nevoľností. Najčastejšou formou chioskej mastichy sú takzvané mastichové kryštáliky, ktoré by nemali chýbať vo vrecku žiadneho dovolenkára.
Koreniny – aníz, fenikel či rasca dokážu uľaviť pri tráviacich problémoch a s tým spojenou nevoľnosťou. Pomôžu nám, ľudovo povedané, „odgrgnúť si“ alebo pohnú zastavené vetry.
Benedikt lekársky – zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a žlče, čím podporuje trávenie aj chuť do jedla. Lieči dvanástnikové vredy aj podráždený pankreas.
Puškvorec obyčajný – silne horká chuť radí puškvorec medzi najlepšie „žalúdočné“ byliny. Uplatňuje sa pri liečbe pečene, žlčníka a žalúdka. Rozomletý a vysušený koreň puškvorca okrem iného zaháňa chuť na cigaretu. Stačí užiť trocha prášku na špičke čajovej lyžičky.
Zemežlč menšia – vňať zemežlče výborne vplýva na celý tráviaci trakt a zlepšuje chuť do jedla. Horčiny v nej obsiahnuté pôsobia povzbudivo na pankreas aj žalúdok, zlepšuje tiež peristaltiku čriev.
Horec žltý – už názov hovorí o jeho silne horkej chuti. Je častou zložkou čajových zmesí na dobré trávenie. Je vynikajúci pri žalúdočno-črevných problémoch, neobsahuje triesloviny, nezaťažuje žalúdok.
Rumanček kamilkový – nenahraditeľná bylinka pri žalúdočných problémoch, kŕčoch a kolikách, pri zlom trávení a črevných poruchách. Zmierňuje prejavy hnačky.
Púpava lekárska – bylinka, ktorá je v trávnikoch neprávom považovaná za burinu. Horčiny obsiahnuté v púpave pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach a povzbudzujú chuť do jedla.
Čaj po bohatom hodovaní
Zastavené trávenie, pocit, že máte v žalúdku kameň, ktorý sa nechce pohnúť ani jedným smerom, býva doslova mučivý. Nafukovanie a kŕče tiež veľmi nepotešia. Tento čaj je vhodný pri nevoľnosti po jedle, pri cestovnej nevoľnosti a aj pri tej tehotenskej. Upokojuje podráždený žalúdok a navodzuje pocit stratenej rovnováhy.
Suroviny:
• 1 ČL levandule (sušené alebo čerstvé kvety)
• 1 ČL mäty
• 1 ČL harmančeka
• 1 ČL nastrúhaného zázvoru
• štipka anízu, fenikla a rasce
Postup:
Všetky ingrediencie dajte do nádoby, zalejte 500 ml horúcej vody a nechajte prikryté 10 minút. Potom preceďte a teplý čaj pite počas dňa.