Lenka Špaldová a Ján Petrovič sa riadia heslom: Čo nám do života vstúpi samo, to v ňom jednoducho má byť. Ochorenie prvorodeného syna Mateja tak vnímajú ako prirodzenú súčasť svojich životov, ktorá ich na jednej strane poriadne potrápila, no na druhej strane sa práve vďaka nej stali tvorcami prírodnej kozmetiky, ktorá učarovala už tisíckam ľudí na celom Slovensku.

Kortikoidy nezaberali

Už v minulosti obaja partneri podvedome inklinovali k prírode, až sa postupom času dopracovali k udržateľnosti a Lenka k minimalizmu vo svojej kozmetickej taštičke aj domácnosti. Ani vo sne by im nenapadlo, ako zásadne im prvé dieťa zmení život, a to z každej stránky. „Keď sa nám narodil Matejko, lekári mu stanovili dve diagnózy. Nešpecifikovaný atopický ekzém a seboroickú dermatitídu,“ začína rozprávanie dnes už dvojnásobná mamička. Malému Matejovi lekári nasadili náročnú liečbu spočívajúcu v podávaní kortikoidov a v nanášaní mastí na ropnej báze. Napriek tomu výraznú úľavu nepociťoval. Lenka sa preto rozhodla, že sa mu pokúsi pomôcť sama.

Riešenie našla v bylinkách

Dlhé rozhovory so skúsenými bylinkármi, kurzy o prírodnej kozmetike a mnoho ďalšieho sa jej stalo osudným. Svetlo sveta čoskoro uzrel prvý telový olej pre deti – Matej Bublinka –, ktorý dostal pomenovanie po synovi a jeho familiárnej prezývke. Tento šetrný telový olej, ktorý v skutočnosti dokáže pomôcť s kožnými problémami ľuďom v každej vekovej kategórii, je dodnes najobľúbenejší a nezmenil svoje zloženie. V tej chvíli sa ešte vôbec nepohrávala s myšlienkou rozbehnúť biznis s prírodnou kozmetikou.

Domáce oleje Matejkovi pri poctivom a pravidelnom používaní začali viditeľne pomáhať, a teda zmierňovať príznaky. Pozitívne správy sa rýchlo rozniesli v rámci rodiny, priateľov a známych. Netrvalo dlho a tí začali Lenku sami prosiť o prírodné produkty, aby pomohli svojim deťom. „Preto som postupne začala vyrábať väčšie množstvá, nie iba pre vlastnú spotrebu. A rozdávala som ich ako darčeky,“ spomína Lenka.

Jarmoky pomohli

Keďže o kvalite a účinkoch produktov Lenku a Jána presvedčili vlastné skúsenosti, ako aj pozitívny ohlas okolia, rozhodli sa ponúknuť ich na jarmokoch, kde sa konečne dostali do priameho kontaktu so zákazníkmi. „Práve na jarmokoch sme zistili, že ľudia preferujú osobný kontakt pri kúpe prírodných produktov a taktiež im vyhovuje, ak sa o tom, čo kupujú, môžu s niekým poradiť. A takto postupne sme si získavali ich dôveru,“ spomína Lenka.

Ohlas silnel, no najväčší zlom nastal po prvej medializácii jej záľuby, ktorá priniesla enormný záujem o to, čo vyrábala. „Nikdy predtým som si nepredstavovala, že sa moje domáce prírodné výrobky budú predávať vo veľkom. Bol to moment, keď sme si uvedomili, že by sme mali ľuďom pomáhať výrobou čisto prírodnej kozmetiky v biokvalite aj profesionálne,“ dodáva Lenka.

Od hobby k živobytiu

Keďže jej manžel pracoval ako marketér, mal na starosti vymyslieť logá, dizajn a Lenka naďalej vyrábala svoje výrobky ručne na sporáku. Čoskoro sa ich krémy a oleje rozšírili aj o kozmetiku pre dospelých. „Samozrejme, s rastúcim záujmom sme potrebovali viac zamestnancov, preto sme svoj tím rozšírili o ďalších ľudí, ktorí nám pomáhajú priamo vo výrobni. Rovnako sme potrebovali posunúť a vylepšiť výrobu, a preto sme značnú časť svojich úspor investovali do kúpy špeciálneho mixéra, ktorý je alfou a omegou pri výrobe krémov,“ vysvetľuje Lenka, čo všetko bolo nutné urobiť.

Lenka stále ručne vyrába na sporáku, aj keď vo veľkom.
Lenka stále ručne vyrába na sporáku, aj keď vo veľkom.
Zdroj: archív L. Š.

V súlade s prírodou

Obaja partneri majú silné ekologické cítenie a to prenášajú aj do toho, čo vyrábajú. „Objavili sme obrovskú silu rastlinných olejov, masiel, liečivých solí, včelích produktov, ktoré sú zdrojom nespočetného množstva vitamínov a minerálov potrebných na výživu organizmu. Nepotrebujeme vo svojom zložení parabény, sulfáty, farbivá ani syntetické konzervanty. Stačí starostlivý výber z kvalitných biosurovín, ktorý dokázal našim produktom zaistiť dvojročnú záruku,“ vysvetľuje Lenka.

Z Mateja je malý ekológ

A nielen rodičia, aj ich syn Matej, vďaka ktorému sa to všetko začalo, je malý ekológ. „Sám sa učí, ako sa separuje odpad, ako ho neprodukovať. Vie, prečo zubná pasta nemusí peniť, aby vyčistila zuby, a prečo si nemá dávať farby na tvár na detských akciách,“ hovorí mamina, ktorá sama dokázala synovi pomôcť. Jeho pokožka sa vyčistila, keď mal asi tri roky, ale zároveň lekári potvrdili intoleranciu na niektoré druhy potravín. „V podstate mi povedali to, čo som sama odsledovala. Napríklad nemôže konzumovať kombináciu vajíčka a ražného chleba, červené farbivá a konzervanty v potravinách.“

Dnes má Matej 5 a pol roka. Pokožka je krásne čistá, používajú len maminu kozmetiku a kontrolujú stravu. „Ak sa objaví nejaký kožný problém, väčšinou nasadím taký detský pôst. Žiadne sladkosti, bylinkové čaje. Matej si veľmi dobre uvedomuje dôsledok, čo sa stane, keď napríklad zje niečo, čo nemôže,“ vysvetľuje starostlivá mama, ktorá syna vedie k tomu, aby si strážil, čo je dobré a čo zlé, a vedel sa sám rozhodovať.

Lenka stále vymýšľa niečo nové. Teraz pracuje na prírodnej zubnej paste a odličovacej emulzii a láka ju ešte niečo vymyslieť s borovicou. „Tu u nás v okolí Malaciek sú veľké borovicové lesy, ktoré ma veľmi inšpirujú,“ dodáva na záver šikovná žena, ktorej odvaha a nápady rozhodne nechýbajú.