Katka pochádza z učiteľskej rodiny z Liptovského Hrádku. Rodičia učili matematiku a fyziku a pre tieto predmety dokázali nadchnúť aj svoje deti. Katka aj jej brat mali k matematike vždy blízko a napokon obaja vyštudovali matematicko-fyzikálnu fakultu v Bratislave, hovorovo známu ako MatFyz.

Škoda takého priezviska

Dnes 38-ročná Slovenka je vydatá za Čecha Jardu a smeje sa, že až vydajom získala svoje krásne, rýdzo slovensky znejúce priezvisko. Ľudia sa pri mene Borovičková často uisťujú, či sa naozaj volá ako tá pálenka. Katka vtipkuje, že škoda žiť s takým priezviskom v Amerike, lebo ho tam nevedia doceniť. S manželom vychovávajú dve malé dcérky – Kaiu (3) a Nellu (1). Rodinka sa usídlila v meste, ktoré nikdy nespí – New Yorku –, a obaja manželia prednášajú ekonómiu na New York University.

S manželom vychovávajú dve dcérky.
Zdroj: archív K. B.,

Spoznali sa na škole

„Bola to dlhá cesta,“ opisuje Katka, ako sa dostala z Bratislavy do New Yorku. „Študovala som odbor ekonomická a finančná matematika a popri výbornom matematickom vzdelaní sme dostali aj dobré základy ekonómie a financií. Po skončení školy som sa rozhodla pokračovať v štúdiu na doktorandskom programe a prihlásila som sa na CERGE-EI v Prahe. Počas štúdia sa mi otvoril svet akadémie a uvedomila som si, že by som v ňom chcela pracovať.

Rozhodla som sa prihlásiť na doktorandské štúdium v Amerike a dostala som sa na University of Chicago, jednu z piatich najlepších univerzít vo svete, čo sa týka výučby ekonómie, kde som v roku 2012 získala doktorát. Počas štúdia na CERGE-EI som sa zoznámila s manželom, ktorý začal doktorandské štúdium na University of Chicago ešte predo mnou. Po skončení štúdia sme si hľadali prácu v oblasti akadémie a začali prednášať ekonómiu na New York University.“ 

Čomu sa venuje

Hlavnou náplňou jej práce je výskum a učenie. V rámci výskumu sa venuje oblasti trhu práce, kde okrem iného študuje príčiny, ktoré vedú k vysokým výkyvom miery nezamestnanosti počas hospodárskeho cyklu. V inej práci zasa skúma, prečo ľudia, ktorí zostali nezamestnaní dlhší čas, si hľadajú prácu ťažšie než ľudia, ktorí boli nezamestnaní iba krátko. Na univerzite prednáša doktorandom aj študentom bakalárskeho štúdia a učí ekonómiu trhu práce a makroekonómiu.

Hoci je mesto obrovské, ich život je skôr lokálny.
Zdroj: archív K. B.,

Rozdiely sú veľké

A v čom vidí Katarína rozdiel medzi univerzitami na Slovensku a v USA? „Univerzít v USA je veľa a sú veľmi rôznorodé. Zároveň je tam veľké množstvo študentov, ktorí sa na univerzity hlásia, takže si školy majú z čoho vyberať. Tí najlepší sa potom koncentrujú na niekoľkých prestížnych univerzitách ako Harvard, MIT, Yale, Princeton, Stanford alebo University of Chicago. Tieto univerzity sú atraktívne aj ako zamestnávatelia,“ vysvetľuje.

Veď kto by nechcel učiť a pracovať s tými najlepšími? Práve preto sú schopné prijať tých najlepších výskumníkov a pedagógov. „Výhoda je, že v USA majú študenti menej predmetov a tie sú viac špecializované na daný odbor. Na rozdiel od našich študentov, tu vysokoškoláci veľa pracujú aj počas semestra. Na Slovensku je skôr systém, keď je väčšina štúdia koncentrovaná do skúškového obdobia. V USA zase napríklad neexistujú ústne skúšky,“ vymenúva aspoň niekoľko rozdielov.

Nikdy sa nenudia

Katka žije s manželom v New Yorku od roku 2012. Hoci mala zo začiatku z hektického veľkomesta obavy, rýchlo si zvykla. Jedna z najväčších výhod života v New Yorku je podľa nej to, že človek si môže zariadiť život podľa seba. Mieša sa tam veľké množstvo národností a kultúr, takže akýkoľvek životný štýl je normálny. Katka vysvetľuje: „New York je obrovský, ale náš život je skôr lokálny. Bývame aj pracujeme v časti Greenwich Village, kde máme všetko – obchody, reštaurácie, fitnescentrum, kino, detské ihriská, rôzne víkendové aktivity pre deti. V ostatných častiach New Yorku je takýchto aktivít ešte viac, takže sa nikdy nenudíme.“

Štvrť Greenwich Village je skvelé miesto na bývanie.
Zdroj: shutterstock

Chýba jej práčka

Život v New Yorku sa jej páči, ale je zopár vecí, na ktoré si nezvykla. Najviac jej v byte chýba práčka – tú majú iba v spoločnej práčovni. V New Yorku nie je miesta nazvyš, takže niektoré priestory pôsobia veľmi stiesnene. „Napríklad ordinácia môjho doktora je veľká asi ako polovica detskej izby, v ktorej som vyrastala,“ usmieva sa Katka. Slovenské veci jej až tak nechýbajú, pretože všetko slovenské, čo potrebovala, si do domácnosti doniesla. Nesmel chýbať napríklad haluškár. V blízkom okolí má tiež niekoľko slovenských a českých kamarátov, s ktorými sa stretáva.

Obľúbené miesto

Turisti poznajú Times Square, Sochu slobody alebo vyhliadku z Empire State Building. Má Katka vlastný tip, čo si v New Yorku treba pozrieť? „Jedno z mojich najobľúbenejších miest je High Line. Kedysi to bola vyvýšená železnica na prevoz komodít z prístavov na rieke Hudson do mesta bez toho, aby krížila cestu autám. Skupina nadšencov ju zachránila pred zbúraním a dnes je z toho promenáda s krásnym výhľadom na New York a rieku Hudson,“ opisuje s nadšením.

Ak už hranolčeky, tak zo sladkých zemiakov.
Zdroj: archív K. B.,

Neprívetivá imigrantská politika

Napriek tomu, že tam žije dlho a Ameriku miluje, stále sú veci, ktoré ju dokážu aj nemilo prekvapiť.„Amerika sa mení – v mnohých veciach k lepšiemu, v mnohých zase k horšiemu. Nemilo ma prekvapuje, že často ide proti tomu, čo ju urobilo krajinou neobmedzených možností. Takýmto trendom je napríklad neprívetivá imigrantská politika, ale i to, že každý názor sa dnes berie ako dobrý, hoci je nepodložený alebo zavádzajúci.“

Všetky chute sveta

Amerika nie je len o rýchlom občerstvení. Katka nám odporúča to, čo má rada. „V New Yorku sú kuchyne od výmyslu sveta. Každý si tu príde na svoje. Osobne nikdy neodmietnem vietnamskú polievku pho, japonskú polievku ramen alebo hranolčeky zo sladkých zemiakov.“

Miluje vietnamskú polievku pho.
Zdroj: shutterstock

Otvorení možnostiam

Ako Katka vo veľkomeste najradšej oddychuje? „Rada športujem, často sa idem previesť na kolieskových korčuliach k rieke Hudson. Od práce si najradšej oddýchnem výletom s manželom a deťmi. A hoci sme v Amerike spokojní, obaja máme prácu, ktorá nás baví a napĺňa, sme zároveň aj otvorení novým možnostiam a nevylučujem, že sa niekedy vrátime do Európy,“ uzatvára sympatická Slovenka.