Hrad Červený Kameň

Prvá zastávka by mala byť na hrade Červený Kameň neďaleko dedinky Častá. Patrí medzi najkrajšie na Slovensku aj so svojím tajomným podzemím s najväčšími hradnými pivnicami v Európe. Dnes slúžia na spoločenské a kultúrne akcie. V hrade nájdete múzeum, kde sa dozviete, ako kedysi bývala šľachta. Na nádvorí nevynechajte bohatý program, ako sú šermiarske festivaly, predstavenia sokoliarov a burzy starožitností.

Hrad preslávili aj filmári, ktorí tu nakrúcali filmy a rozprávky, ako napríklad Princezná Fantaghiró, Dračie srdce alebo Cinka Panna. Pre turistov je otvorený celoročne. Po okolí hradu vás prevedie náučný chodník Okolohradná potulka, ktorý vedie cez starý židovský cintorín, k vyhliadke pri vrchu Kukla, popri pálffyovskej kaplnke s barokovým súsoším na Kalváriu, k starým baniam a potom naspäť k hradu.

Tak si poďte  vychutnať jeseň!
Tak si poďte vychutnať jeseň!
Zdroj: Bratislava Region Tourism

Chránený Svätý Jur

Ide o vinohradnícke mestečko na úpätí Malých Karpát, pričom jeho historické jadro je vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. V roku 1647 získalo mestečko privilégiá slobodného kráľovského mesta a najvýznamnejšou pamiatkou je ranogotický Kostol sv. Juraja z 13. storočia, ďalej drevená zvonica z roku 1673, v ktorej sa nachádzajú štyri zvony, pričom najstarší je z roku 1400. Nevynechajte ani prechádzku k synagóge, ku kaštieľu Pálffyovcov či k stanici bývalej konskej železnice.

Svojou atmosférou vás očarí päťstoročný Renesančný vinohradnícky dom, kde sa konávajú inšpiratívne tradičné podujatia s koštovkou produkcie miestnych vinárov. Ak rady spoznávate nové miesta na bicykli, odporúčame vám Malokarpatsko-šúrsku cyklomagistrálu Jurava, ktorá spája Svätý Jur s Račou a Vajnormi. Cestou sa môžete zastaviť v lokalite Panciere, kde vzniká vinohradnícky skanzen. Súčasťou je aj vyhliadka.

Po novom sa po viniciach môžete aj previesť.
Po novom sa po viniciach môžete aj previesť.
Zdroj: Bratislava Region Tourism

Safari vo vinohradoch

Ak vás už nebaví len tak vysedávať vo vínnych pivniciach, môžete zažiť víno inak – na špeciálne prispôsobenom terénnom šesťkolesovom vozidle brázdiť vinohrady so skúseným miestnym someliérom. Spoznáte tak históriu, tradície, technológiu i kultúru pitia naraz. WineSafari je umocnená priamym kontaktom s vinohradom, kde nechýbajú zastávky na ochutnávku vín s malým občerstvením.

Ak vás už nebaví len tak vysedávať vo vínnych pivniciach, môžete zažiť víno inak.
Ak vás už nebaví len tak vysedávať vo vínnych pivniciach, môžete zažiť víno inak.
Zdroj: Pavol Urbánek

Domček na dube

Ak vo Svätom Jure budete chcieť pobudnúť dlhšie, odporúčam zážitkové ubytovanie. Na samote pri lese, v korune stromu nad vinicou stojí DUBoDOM. Tvorí ho spoločný priestor s dvoma dvojposteľami, tak­že sa tu dobre vyspia až 4 ľudia. Okrem toho v ňom nájdete malú, plne vybavenú kuchynku, kde sa v chladničke chladí vínko a domáce špeciality. Dom je napojený na elektrinu, dá sa v ňom zakúriť, je tam sprcha s teplou vodou a je celoročne obytný. Vonku sa nachádza terasa s grilom a s výhľadom na vinohrady. Na noc v korune duba nikdy nezabudnete.

Zážitkové ubytovanie na samote v lese pri Svätom Jure.
Zážitkové ubytovanie na samote v lese pri Svätom Jure.
Zdroj: Pavol Urbánek

Kráľovstvo husaciny

Neodmysliteľnou súčasťou jesennej gastronómie je lahodná husacina. Preslávený je ňou Slovenský Grob, kam za touto pochúťkou chodia dlhé roky gurmáni nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta. Nachrumkavo upečená hus, lahodná pečienka a slávne lokše sú pripravované podľa prastarých receptov. Vyše storočnú tradíciu tu udržiava Cech husacinárov, ktorý združuje sedem kvalitných poskytovateľov tejto pochúťky zo Slovenského Grobu.

Vzácny Kostol sv. Juraja so zvonicou vo Svätom Jure.
Vzácny Kostol sv. Juraja so zvonicou vo Svätom Jure.
Zdroj: Bratislava Region Tourism

Maľovaný poklad v Modre

Slobodné kráľovské mesto je domovom keramikárov a spojené s  osobnosťou našich dejín – Ľudovítom Štúrom. Preto začnite návštevou jeho domčeka, kde skonal po nešťastnej poľovačke v roku 1856, a navštívte miestny historický cintorín s jeho hrobom a pamätníkom Slovenská jar. Ak sa chcete pozrieť na Modru z výšky, nevynechajte 53-metrovú vežu, ktorá je dnes súčasťou Kostola sv. Štefana kráľa. V tunajšom kaštieli sa zase dozviete niečo o Malokarpatskej vínnej ceste. A po výbornom víne objavte aj špecifickú keramiku, ktorá uchováva habánske tradície bielo glazovanej maľovanej keramiky. Ak by ste chceli vidieť na vlastné oči, ako sa modranská keramika vyrába, prípadne si jej výrobu chceli vyskúšať, navštívte družstvo Slovenská ľudová majolika, ktoré ponúka exkurzie do výroby aj tvorivé dielne.

Slobodné kráľovské mesto je domovom keramikárov a spojené s  osobnosťou našich dejín – Ľudovítom Štúrom.
Slobodné kráľovské mesto je domovom keramikárov a spojené s  osobnosťou našich dejín – Ľudovítom Štúrom.
Zdroj: Pavol Urbánek

Toto sa oplatí navštíviť

Ak pri potulkách Modrou vyhladnete, odporúčame vychýrenú rodinnú reštauráciu – Mlyn 108. Sídli v bývalom vodnom mlyne, kde sa múka mlela už v 16. storočí. Dvakrát denne pani domáca pečie čerstvý chlieb a vyrábajú tam aj domáce cestoviny. K jedlám podávajú tie najlepšie vína z lokálnej produkcie. A ak budete chcieť nazrieť do kuchyne na prácu šéfkuchára, žiaden problém, sú v nej všetci hostia vítaní. Pre „vínomilcov“ odporúčame navštíviť v Pezinku už šiesty ročník Pezinských viech. U 11 vinárov môžete okoštovať produkty vždy od stredy do soboty od 17. do 20. hodiny až do konca októbra.

Rozprávkový hrad Červený Kameň ukrýva aj unikátne podzemie.
Rozprávkový hrad Červený Kameň ukrýva aj unikátne podzemie.
Zdroj: Bratislava Region Tourism
V družstve Slovenská  ľudová majolika si môžete  výrobu modranskej  keramiky aj vyskúšať.
V družstve Slovenská ľudová majolika si môžete výrobu modranskej keramiky aj vyskúšať.
Zdroj: Pavol Urbánek

Moje tipy

Galérie spojené s vínom

● Zoya Museum & Elesko Wine Park je spojenie vinárov a umenia v Modre-Kráľovej. V tomto vinárstve sa môžete prejsť po umeleckej galérii a zároveň degustovať v moderných vínnych pivniciach a najesť sa v štýlovej reštaurácii s kulisou viníc.

● Slovenská národná galéria vystavuje súčasné dizajnové umelecké

skvosty aj v Schaubmarovom mlyne v Pezinku. Prezentuje tu najmä insitné umenie a cez víkendy sa tu konajú zaujímavé podujatia. V kaviarničke mlyna si môžete vychutnať pohár dobrého pezinského vínka, fajn kávu či chutný koláčik.

Galéria Zoya Museum   & Elesko je spojením vinárov  a umenia v Modre-Kráľovej.
Galéria Zoya Museum & Elesko je spojením vinárov a umenia v Modre-Kráľovej.
Zdroj: Pavol Urbánek

Čo koľko stojí

● Ak chcete ušetriť na vstupoch, doprave i ubytovaní, skúste turistickú kartu Bratislava Card. Za 24 hodín/18 eur.

● Modranskú keramiku si môžete doniesť domov ako suvenír – 13 €/miska a 15,70€/tanier.

● Husacina nie je lacnou záležitosťou, ale oplatí sa ochutnať. Za pečenú hus zaplatíte od 70  do 82  €, za pečienku za 18,90€/ 200 g a za lokše asi 1 €/kus. 

Nachrumkavo upečená hus  sa pripravuje v Slovenskom Grobe podľa prastarých receptov.
Nachrumkavo upečená hus sa pripravuje v Slovenskom Grobe podľa prastarých receptov.
Zdroj: Pavol Urbánek