Stačia 3 VECI a konečne bude vaša IMUNITA fit! Zbavte sa bežných chorôb, zvládne to veru každá
18. 4. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:05)

Zdroj: shutterstock
S príchodom pandémie sa roztrhlo vrece s radami, ako si posilniť imunitu. Ľudia pijú vitamínové bomby a berú výživové doplnky s obsahom húb a morských rias. Pritom stačí urobiť toto!

Nádcha je len nepríjemná, kašeľ opäť zmizne a zápal ustúpi… Na to sme sa doteraz spoliehali. Ale kovid ukázal, aký kľúčový je náš imunitný systém. Začali sme sa nad tým oveľa viac zamýšľať. Pretože pri chrípke a kovide je úspech liečby závislý od toho, ako sa s tým telo dokáže vyrovnať. Hoci sa proti koronavírusu do veľkej miery môžeme chrániť očkovaním a zabrániť tak dlhodobým následkom, veľa pre to môžeme urobiť aj samy. Organizmus sa totiž nemusí trápiť s každým malým prechladnutím, vieme ho posilniť natoľko, že nám bude veľmi nápomocný v boji proti chorobám.
Zdroj: shutterstock
Jedzte to, čo máte rada, ale všetko s mierou a pridávajte zdravšie potraviny.
Tak čo nám oslabuje imunitu?
Každý, kto fajčí alebo pravidelne pije veľa alkoholu, zrejme vie, že tým oslabuje obranyschopnosť tela. Horšie karty majú aj tí, ktorí väčšinu času sedia alebo ležia na gauči, a fanúšikovia rýchleho občerstvenia. Pretože zdravou a pestrou stravou dodávame organizmu energiu a stavebné látky na obnovu buniek. Pohybom zase rozprúdime krvný obeh a transport kyslíka a zároveň zamestnáme črevá, v ktorých prebiehajú tri štvrtiny všetkých imunitných procesov. Ak sa potom dobre vyspíme, všetky opravné procesy prebehnú hladko. Preto si to ešte raz zhrňme!
Zdroj: shutterstock
Posilniť obranyschopnosť organizmu sa dá. Len treba vedieť, ako.
1. Dostatok oddychu
Zdroj: shutterstock
Kvalitný spánok je pilier imunity. Prečítajte si, prečo je tomu tak!
V noci, keď spíme, organizmus vysiela svoje čistiace jednotky, ktoré nás zbavujú toxínov, starých buniek a obnovujú chod všetkých orgánov. Každú noc teda prežívame taký malý reštart, a keďže v noci telo nemusí tráviť, nemíňa energiu ani na pohyb, procesy prebiehajú veľmi intenzívne. Napríklad taký zápal sa lieči rýchlejšie ako cez deň a zotavenie býva bleskové. Preto spánok naozaj lieči a robí nás zdravšími.
2. Prísun zdravia z jedla
Zdroj: shutterstock
Imunita sídli v črevách... preto na strave záleží.
Imunitný systém závisí od vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Obzvlášť veľké množstvo sa ich nachádza v čerstvom šaláte a zelenine. Majú tiež vysoký obsah vlákniny, ktorá je potravou pre dobré baktérie v črevách, kde sídli väčšina obranyschopnosti nášho tela. Jednoducho povedané, tie imunitné bunky sa živia hlavne rastlinnou stravou, preto čím viac jej do tela dostanete a v čo najpestrejšej forme, tým silnejšia imunita bude.
3. Šport udržuje imunitu mladú
Jasné, imunitný systém starne spolu s telom. Mnohé obranné alebo „zabíjačské“ bunky, ktoré sa špecializujú na boj s určitými patogénmi, v priebehu rokov zoslabnú. Infekcie nás potom trápia častejšie a priebeh ochorenia je ťažší. Pravidelné cvičenie však môže spomaliť toto imunitné starnutie. Vedecké štúdie z posledných rokov naozaj dokazujú, že cvičenie znižuje senilitu imunitných buniek. Súčasne, ak sa strieda intenzívne fyzické cvičenie s voľnými dňami, začína sa aj produkcia nových imunitných buniek, ktoré sa následne prispôsobujú nepriateľským vírusom či baktériám a vedia s nimi bojovať. Pozor! Pri začínajúcej infekcii by ste sa však mali zdržať cvičenia, pretože hrozí okrem iného zápal srdcového svalu.