Reklama

Polievka z medvedieho cesnaku, rezance s makom... TU nájdete NAJLEPŠIE recepty na Veľkú noc!

Veľkonočný baranček

Zdroj: shutterstock, MATEJ KALINA, LAURA WITTEKOVÁ, DANIEL VESELSKÝ

Reklama
Petra Mitringová

Petra Mitringová

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Oslávte sviatky jari v duchu už takmer zabudnutých tradícií. Práve pašiovým týždňom, nazývaným aj Veľkým, sa končí 40-dňový pôst. Z kresťanského hľadiska ide o najvýznamnejšie obdobie, ktoré sa začína Kvetnou nedeľou a končí sa Veľkonočným pondelkom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Postup: Veľkonočný tvarohový pletenec s vaječným likérom krok za krokom

    Polievka z medvedieho cesnaku

    4 porcie

    100 g šalotky (banánovej) ● 200 g medvedieho cesnaku ● 150 g zemiakov ● 1 l zeleninového vývaru ● 100 ml smotany na varenie ● soľ● čierne korenie ● maslo ● varené vajíčka a fritovaný ružičkový kel na ozdobu

    Na masle speníme šalotku nakrájanú nadrobno. Pridáme zemiaky nakrájané na kocky, premiešame a zalejeme vývarom. Keď zemiaky zmäknú, prilejeme smotanu a varíme ešte 5 minút. Necháme vychladnúť. Medvedí cesnak rýchlo sparíme a hneď ponoríme do studenej vody – zachová si krásnu farbu. Vychladnutú polievku a medvedí cesnak rozmixujeme, dochutíme soľou, korením a naložíme do tanierov. Porcie ozdobíme rozdrobenými varenými vajíčkami a lupienkami fritovaného ružičkového kelu.

    Čas prípravy: 10 minút
    Čas varenia: 20 minút

    Náš tip

    K medvediemu cesnaku môžete pridať mladé lístky špenátu, šťaveľa alebo inej  zelenej listovej  zeleniny.

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Polievka z medvedieho cesnaku

    Rezance s makom

    4 porcie

    200 g hrubej múky ● 2 vajcia ● mletý mak● práškový cukor ● maslo

    Múku vymiesime s vajcami na hladké tuhé cesto. Vyvaľkáme ho na tenký plát a necháme preschnúť asi 30 minút. Potom ho nakrájame na hrubšie rezance. Tie dáme variť do vriacej osolenej vody. Precedíme, posypeme mletým makom a práškovým cukrom. Prelejeme rozpusteným maslom.

     

    Čas prípravy: 20 minút
    Čas sušenia: 30 minút
    Čas varenia: 3 až 4 minúty

    Kvetná nedeľa

    Je to posledná nedeľa pred veľkonočnými sviatkami. V tento deň ľudia nosili do kostola rozkvitnuté prútiky, ktoré im kňaz posvätil modlitbami. Posvätené prúty mali chrániť obydlia pred búrkami. Aj jedlo malo v ten deň magickú moc. Najčastejšie sa pripravovali dlhé rezance s makom, aby na poliach rástli dlhé klasy obilia
    s množstvom zrna.

    Modrý pondelok

    Svoje meno má odvodené od tmavobelasého rúcha, ktorým sa v minulosti prikrýval oltár. Okrem toho je to farba jarného neba očakávaného po dlhej zime.

    Žltý utorok

    Svoje meno získal podľa farby vytúženého, životodarného slnka.

    Škaredá streda

    Meno Škaredá streda sa odvádza od neslávne známeho Judáša, ktorý Ježiša zradil za groš. Predtým naňho škaredo zazeral.

    Zelený štvrtok

    Zelený štvrtok je spomienkou na poslednú večeru, keď Ježiš podával apoštolom chlieb a víno. Názov sa odvádza aj od spomienky na sviežu zeleň Getsemanskej záhrady, kde pred ukrižovaním bdel a modlil sa. Strava v tento deň mala byť tiež zelená. Jedol sa najmä špenát s vajcom alebo so smažienkami (pampúšikmi zo strúhanky a z vajca).

    Veľkonočný baranček 

    1 kus

    3 vajcia ● štipka soli ● 1 ČL citrónovej šťavy ● 100 g práškového cukru● 1/2 ČL mletej vanilky ● 5 PL horúcej vody ● 5 PL rastlinného oleja● 150 g polohrubej múky ● 1 balíček prášku do pečiva ● 40 g vanilkového pudingového prášku ● 1 ČL nastrúhanej kôry z citróna ● maslo a hrubá múka na vymastenie formy ● práškový cukor na posypanie

    Najprv dôkladne vymažeme formu (aj vrchný diel) a vysypeme ju hrubou múkou. Rúru vyhrejeme na 180 °C. Bielky oddelíme od žĺtkov. So štipkou soli a s citrónovou šťavou ich vyšľaháme na pevný sneh. Žĺtky vyšľaháme s práškovým cukrom a vanilkou do peny a za stáleho miešania pridávame olej a horúcu vodu. Do zmesi postupne primiešavame preosiatu múku s práškom do pečiva, s pudingovým práškom a s citrónovou kôrou. Nakoniec do zmesi jemne zašľaháme sneh. Cesto vylejeme do formy a uzavrieme ju druhým dielom. Barančeka pečieme asi 40 minút. Vyberieme a necháme ešte asi 15 minút chladnúť vo forme. Až potom vyklopíme. Úplne vychladnutého barančeka posypeme práškovým cukrom.

    Čas prípravy: 20 minút
    Čas pečenia: 40 minút

    Náš tip

    Aby ste zachovali symboliku Bielej soboty, barančeka poprášte práškovým cukrom alebo ho potrite bielou cukrovou polevou.

    Šťavnaté údené mäso

    5 porcií

    1 kg údeného bravčového mäsa v celku (krkovička, stehno, pliecko) ● 1 cibuľa ● 1 až 2 mrkvy ● 2 petržleny ● 3 strúčiky cesnaku ● 1 bobkový list ● pár guľôčok celého čierneho korenia

    Ak je údené príliš slané, dáme ho do studenej vody, privedieme do varu a vodu následne zlejeme. Ak treba, postup zopakujeme. Do tlakového hrnca vložíme sitko na parenie, prilejeme vodu tesne nad okraj sitka, vložíme údené mäso a obložíme ho koreňovou zeleninou, bobkovým listom, cesnakom a guľôčkami korenia. Vodu rýchlo privedieme do varu, hrniec natlakujeme a varíme 30 až 40 minút na každý kilogram údeného. Ak tlakový hrniec nemáme, mäso varíme pod pokrievkou v obyčajnom hrnci. Čas varenia sa predĺži asi dvojnásobne.

     

    Čas prípravy: 10 minút
    Čas varenia: 40 minút

    Zdroj: shutterstock, MATEJ KALINA, LAURA WITTEKOVÁ, DANIEL VESELSKÝ

    Cviklový šalát s medovo-horčicovým dresingom

    Cviklový šalát s medovo-horčicovým dresingom

    5 porcií

    1 kg cvikly ● olej ● soľ ● mleté čierne korenie

    NA DRESING: 1 ČL medovej alebo kremžskej horčice ● 2 ČL tekutého medu ● 1 PL citrónovej šťavy ● 4 PL oleja ● trocha vody ● soľ ● mleté čierne korenie ● čerstvý chren ● kôpor

    Cviklu umyjeme a natrieme olejom. Osolíme, okoreníme a zabalíme do alobalu. V rúre vyhriatej na 180 °C pečieme 1 až 2 hodiny podľa veľkosti hľúz. Keď je cvikla hotová, kovová ihla alebo tenký nožík ľahko prejde skrz. Cviklu necháme vychladnúť a ošúpeme, ideálne v jednorazových rukaviciach. Nakrájame na malé kocky. Na dresing zmiešame horčicu s medom a citrónovou šťavou a pomaly metličkou primiešame olivový olej. Nakoniec pridáme pár kvapiek vody, štipku soli a korenie. Cviklu zmiešame s dresingom a podľa potreby dochutíme soľou a korením.

    Čas prípravy: 15 minút
    Čas pečenia: 60 minút

    Slepačia polievka s frkaculami

    6 porcií

    1 domáca sliepka ● 6 mrkiev ● 1 kaleráb● 2 petržleny ● 1 menší zeler ● zopár listov kelu ● 1 cibuľa ● celé čierne korenie a nové korenie ● soľ ● petržlenová vňať na ozdobu

    NA FRKACULE: 100 g hrubej múky ● 1 vajce (najlepšie domáce) ● 1 ČL bravčovej masti● trocha soli

    Umytú sliepku dáme variť do hrnca s osolenou vodou. Počkáme, kým sa navrchu vytvorí pena – odoberieme ju naberačkou. Do hrnca pridáme všetku zeleninu aj korenie a pomaly varíme 3 hodiny. Pripravíme frkacule. Zo surovín vypracujeme nelepivé cesto. Vyvaľkáme ho natenko (2 mm) a rozrežeme na pásy široké 0,5 cm. Tie rozkrájame na kosoštvorce a po jednom kladieme na doštičku s drážkami, ktorá do nich vyryje pekný vzor. Každý kosoštvorec na nej zatočíme pomocou paličky a „odfŕkneme“ na čistý obrus. Frkacule môžeme zavariť priamo do polievky alebo zvlášť uvariť v osolenej vode. Nesmú však vrieť, varíme ich pomaly asi 10 minút. Nepoužité frkacule dobre vysušíme, pokojne aj niekoľko dní. Tak nám vydržia aj rok. Slepačiu polievku podávame s nakrájanou zeleninou, vyvarenými frkaculami a čerstvou petržlenovou vňaťou.

    Čas prípravy: 45 minút
    Čas varenia: 3 hodiny

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Slepačia polievka s frkaculami

    Vedeli ste?

    Frkacule sú cestoviny, ktoré vyrábali už naše babičky.  Treba na ne špeciálnu doštičku  so zárezmi. Ale viete ich  zohnať aj hotové.

    Veľký piatok

    V kresťanskom svete ide o jeden z najtrúchlivejších dní v roku, keď bol Ježiš ukrižovaný. Rovnako ako v minulosti je to pre mnohých veriacich deň prísneho pôstu a tichého rozjímania. Ak sa úplný pôst nedodržiaval, gazdiné pripravovali len bezmäsité jedlá zo strukovín, z rýb či kyslej kapusty.

    Biela sobota

    Tento deň je prípravou oslavy na Ježišovo zmŕtvychvstanie. Svoje meno nesie vďaka obyčaji zapaľovať nový oheň, ktorý symbolizoval nový život. Radostná oslava sa začínala večer po západe slnka posvätením ohňa, zapálila sa večná lampa a veľkonočná sviečka paškál. Domy sa skrášľovali bielou fasádou, zdobili sa vajíčka a piekli sa slávnostné biele koláče.

    Veľkonočná nedeľa

    Po dňoch odriekania konečne nastáva Veľkonočná nedeľa, ktorá je dňom oslavy vzkriesenia Ježiša Krista. Tento deň býval dňom svätenia a konzumovania obradových jedál. Gazdiné brávali do kostola v košíkoch rôzne pokrmy, z ktorých najvýznamnejšie boli vajíčka a veľkonočný koláč. Zvyšky jedál sa nesmeli vyhadzovať, ale dávali sa zvieratám na statku.

    Veľkonočný pondelok

    Šibačkový pondelok patrí k hlavným veľkonočným sviatkom a oslavovali ho už pohania na našom území ako príchod jari a nového života. Šibanie mladými prútikmi má priniesť ľuďom sviežosť mladosti, oblievačka čistotu a zdravie a maľované vajíčka nový život. Mládenci vyhnali dievčatá už za skorého rána z postelí prútmi a studenou vodou a ony im na revanš venovali maľované vajíčko a stužku na korbáč. Domáci ich zasa štedro pohostil šunkou, chlebom a pálenkou.

    Autor článku

    Petra Mitringová

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Nový Čas pre ženy má sprevádza skoro celý dospelý život. Ako mnoho z vás aj ja som s ním vyrástla. Začínala som tu ako mladé dievča hneď po vysokej škole a som tu dodnes. Za ten čas som sa niekoľkokrát zamilovala, vydala a stala sa dvojnásobnou mamou. A ako som rástla, menili sa aj moje záujmy. Dnes pre vás vyberám tie najchutnejšie dobroty na stranách o varení, poradím ako schudnúť a prezradím nejakú tú pikošku o svetových celebritách. Písať pre vás a možno vám tak spríjemniť deň ma totiž veľmi baví.