Reklama

Viete, čo pomáha proti demencii a zároveň zvyšuje pozornosť u detí? Potešte sa tým pod stromček

Toto môžete robiť všetci napríklad hrať karty a ani vás to veľa nebude stáť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

O tomto zázraku hovoria najnovšie výskumy, že je to výborné na demenciu a aj na zvýšenie pozornosti. A pritom to nie je nič drahé... Skvelý darček....

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako zistila Vierka Ayisi, že je tehotná, ako prežívali prvý trimester s Janym Landlom
    Zdroj: janylandl.sk

    Hranie hier podporuje precvičovanie pozornosti, logického myslenia a má veľký význam v zlepšovaní pamäti. Podľa výskumu francúzskej univerzity Bordeaux Segalen sú spoločenské hry účinnou prevenciou aj v boji proti demencii.

    Hry teda nemusia plniť len zábavnú funkciu, aj keď úsmev je veľkým povzbudením, ale pri správnom výbere podnecujú seniorov k premýšľaniu. Príkladom sú kartové hry, pri ktorých musia pracovať s číslami, rozmýšľať nad stratégiou, tvoriť postupky alebo počítať body. Všetky tieto úkony pomáhajú udržiavať mozog v kondícii, zlepšujú mentálnu pohodu, a tým dochádza k znižovaniu stresu.

    S pozornosťou pomôžu aj deťom

    U detí sa vytráca pozornosť a práve hry, či už slovné, obrázkové, alebo číselné, ju pomáhajú udržiavať. „Napríklad pexeso je vhodná pomôcka pre rozvoj mozgu či rozvoj pamäti a pozornosti, preto ho vždy odporúčame aj škôlkarom. Treba však začať s jednoduchými obrázkami, aby ich dieťa dokázalo rozoznať,“ vysvetlila odborníčka na spoločenské hry Štěpánka Zoubková zo spoločnosti Piatnik, ktorá sa dlhodobo venuje vplyvu spoločenských hier na mentálne zručnosti. Ale výborné je aj farebné puzzle, stolové hry alebo kreslenie. Odborníčka odporúča z takejto hry vytvoriť rutinu.

    A čo vy, hráte ešte niekedy spoločenské hry? Hlasujte na 2 strane...

    Zdroj: Shutterstock

    Zabaviť sa pri kartách alebo iných spoločenských hrách má veľa benefitov

    Opýtali sme sa aj našich čitateliek...

    Zdroj: Shutterstock

    Spoločenské hry? Tie hráme iba výnimočne.

    Adriana (52): Už iba občas, a to pri nejakej výnimočnej rodinnej akcii alebo oslave. A väčšinou hráme iba žolíkové karty, tie milujeme celá rodina. Žolíka nás naučil hrať ešte dedko, tak je to taká spomienka na neho. Ale škoda, že nehráme častejšie.

    Zdroj: Shutterstock

    Alena hrá s vnučkami. Ale zase až tak ich to nebaví...

    Alena (56): Hrám sa často, lebo mám dve vnučky, šesťročnú a štvorročnú, takže rôzne detské spoločenské hry zvládame. Ale badám, že ich to dlho nebaví. Radšej si vezmú mobil a hrajú sa na ňom.

    Zdroj: Shutterstock

    Martina s priateľmi miluje spoločenské hry.

    Martina (29): To je naša zábava! S priateľmi máme kopu spoločenských hier a vždy, keď sa zídeme na chate alebo v lete na dovolenke, povyťahujeme a hráme. Dokážeme sa pri tom vyblázniť ako deti.

    Anketa

    Hráte ešte niekedy spoločenské hry?

    • Áno, často16%
    • Už vôbec nie33%
    • Niekedy, málo50%

    Hlasovanie bolo ukončené